Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITWarren Spector nazywa materiał Białego Domu „po prostu obrzydliwym” i nie wierzy w związki gier z przemocą

Papkin sobota, 10 marca 2018, 18:20 News

Projektant wywołał żywą dyskusję.

Wczoraj pokazywaliśmy wam sklejkę scen, które Donald Trump pokazał przedstawicielom branży. W USA toczy się właśnie dyskusja, na ile brutalne tytuły rezonują z młodymi ludźmi i czy aby nie są one jedną z przyczyn, dla których w Stanach dochodzi do strzelanin (między innymi niedawnej masakry w Parkland).

Głos postanowił zabrać Warren Spector, legendarny projektant mający na koncie kilka odsłon Ultimy, dylogię System Shocka, dwa pierwsze Deus Eksy oraz trzy oryginalne części Thiefa.

Nie wierzę, że gry wywołują brutalne zachowanie. [I nie wierzyłem – dop. red.] ani przez sekundę. Jednak sklejka scen pokazywana we czwartek w Białym Domu jest po prostu obrzydliwa. Każde ujęcie to pokaz ogromnie złego smaku, wszyscy związani z tymi grami powinni się wstydzić. To uderza w nas wszystkich.


Zagadnięty przez jednego z fanów wypominających Spectorowi brutalność System Shocka czy Deus Eksa, ów odparł:

To prawda, ale gry, nad którymi pracuję, zazwyczaj oferują alternatywę dla przemocy; próbuję pokazać konsekwencje; nie ma w nich żadnych dekapitacji, krwawych headshotów czy zabójstw z użyciem topora. Nie przeszkadzają mi brutalne gry. Mam natomiast na myśli tytuły, które gloryfikują przemoc i przedstawiają ją w plastyczny, obrzydliwy sposób.


Do sprawy odniósł się także Randy Pitchford, szef Gearboksa (Borderlands, Duke Nukem Forever), który odpowiedział koledze:

Sceny z twoich własnych gier mogą być wyjęte z kontekstu i ukazane w taki właśnie sposób – by podkreślić obrazy przemocy. Takie obrazy są czasem konieczne, jeśli sztuka ma być dla nas użyteczna. Czy nie czytałeś Szekspira? Albo Biblii?  


Swoje trzy grosze dołożyła też Lynsey Graham, projektantka Sniper Elite: Nazi Zombie Army:

Byłam jedną z projektantek Sniper Elite: Nazi Zombie Army 2 i jestem dumna, a nie zawstydzona. Przyznaję jednak, że chociaż bullet cam przy NZA sprawił, że chichotałam, w przypadku Sniper Elite poczułam się niekomfortowo. 

 Myślę jednak, że jest to w porządku. Jest wiele rzeczy, które oglądam, a przy których czuję się zaniepokojona – niektóre sceny z [telewizyjnego – dop. red.] „The Walking Dead” to dla mnie trochę za dużo, nie sądzę jednak, by „krzywdziły” telewizję jako medium albo by obsada i odpowiedzialny za nie zespół powininni czuć się zawstydzeni.


Przypomnijmy, że spotkanie (w którym wzięli udział między innymi szefowie ZeniMaksa i Take-Two) skupiało się na sposobach, w jakie branża może się samoregulować. Padły również sugestie, by obłożyć brutalne tytuły tymi samymi prawnymi regulacjami co używki.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 12 marca 2018, 19:02   Vithar
Zaczynam się zastanawiać, czy ta amerykańska afera wokół gier i dostępu do broni (głośno u nich o tym jak diabli) nie jest jakimś odpowiednikiem naszej rodzimej afery z Izraelem, która służyła za zasłonę dymną dla kilku bardzo "niefajnych" działań naszego rządu, które przeszły bez większego echa, jak choćby podwyżki dochodowego.
poniedziałek, 12 marca 2018, 11:12   generalsherman
@Teodryk Toż to jak w Equilibrium. Taki film jak ktoś nie widział polecam sprawdzić.
poniedziałek, 12 marca 2018, 7:55   hexenisalive
@Muidus
"Ludzie zamknięci sa tam latami . Trzymani siłą i pacyfikowani. Cześć z nich nie zobaczy nigdy swoich rodzin, część pęknie i ulegnie degeneracji. Niektórzy mają szanse na oswobodzenie. Życie w tej społeczności wybrali poniekąd na własne życzenie, nienawidząc że to się tak skończy."
Teraz napisałem o więzieniu o zaostrzonym rygorze czy o ośrodku sekty Scjentologów? Szpital psychiatryczny czy gułag?
Kontekst zawsze się liczy. Kontekst zabijania decyduje czy ma ci to dać przyjemność czy wstrząsnąć.
niedziela, 11 marca 2018, 18:05   Teodryk
Pierw zakażemy brutalnych gier, a potem brutalnych filmów i seriali, kolejna będzie brutalna muzyka, a na koniec brutalne książki. Ale, że przemoc będzie dalej rosnąć, nawet w szybszym tempie to zakażemy rozrywki w ogóle... A potem wybuchnie rewolucja. Powinni się zająć problemem przemocy na poważnie a nie odcinać źródło rozrywki, do tego badania socjologów potwierdzają, że wszelkiego rodzaju rozrywka rozładowuje stres i frustrację u zdrowych psychicznie ludzi, anie nie go powoduje.
niedziela, 11 marca 2018, 17:21   martius5
czekam kiedy wode mineralna uznaja za produkt luksusowy. dziura budzetowa nie zalata sie sama, a ponad 800 baz militarnych na calym swiecie musi jakos funkcjonowac ;')
niedziela, 11 marca 2018, 16:53   Gwynbleidd000
W Deus Ex można było rozsadzić człowieka wyrzutnią rakiet i zostawała z niego kupa flaków,więc wypowiedź Spectora wieje hipokryzją.Pitchford dobrze napisał.
niedziela, 11 marca 2018, 13:14   mapokl
Przecież najlepszym dowodem jest to, że gry są sprzedawane na całym świecie, mniej więcej na tym samym poziomie we wszystkich krajach rozwiniętych. I jakoś w europie tylu strzelanin w szkole nie ma, a w USA są. Jeżeli gry wychowywały by masowych morderców to byłby trend widoczny na całym świecie a nie tylko w jednym kraju.
niedziela, 11 marca 2018, 11:30   witorrr98
Przeczytane.Chciałbym się zwrócić do autora, aby śledził dalej sprawę, bo to ciekawa sytuacja jest ;]
niedziela, 11 marca 2018, 11:04   mrowczak
Powtórzę to co napisałem niedawno przy okazji tego tematu...
Gdy ma się społeczeństwo ludzi śmieci, trzeba znaleźć sobie jakiegoś kozła ofiarnego.
Jest bardzo, bardzo mało przypadków, gdy osoba odpowiedzialna za ( np ) strzelaninę w szkole, jest zdrowa psychicznie i szanowana przez kolegów z tej właśnie szkoły.
niedziela, 11 marca 2018, 8:28   RonJon
Opinie ludzi związanych z branżą na temat czy ta branża jest szkodliwa jest tak naprawdę mało znacząca. Firmy tytoniowe twierdziły kiedyś, że papierosy są dobre dla zdrowia i marketing ich był również skierowany w stronę dzieci. In4b ktoś stwierdzi, że zgadzam się z tym, że gry powodują przemoc. Nie, nie zgadzam się z tym, jedynie podważam potrzebę głoszenia tego przez ludzi związanych z grami.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Tym, co sprawia, że Farming Simulator rok po roku przykuwa do monitorów setki tysięcy graczy na wiele tygodni, jest nie tylko wciągająca rozgrywka. Równie duże znaczenie ma społeczność zgromadzona wokół produkcji – i tworzone przez nią mody. Bardzo dużo modów. 

Komentarzy:
3

Ponad pół miliona egzemplarzy pudełkowych sprzedanych od 2012 roku w Polsce, ponad 100 tysięcy wiernych fanów nad Wisłą i społeczność żywo wymieniająca się doświadczeniami. To nie FIFA ani Call of Duty, to Farming Simulator.

Komentarzy:
2

Duży, szybki, z LED-ami i obsługą G-Synca. Nowy monitor LG świetnie nadaje się do grania.

Komentarzy:
10

Firma Vault-Tec zaprojektowała i zbudowała 122 schrony przeciwatomowe zwane kryptami. Oficjalnie miały one stać się schronieniem dla całej populacji USA, w praktyce dostali się do nich nieliczni wybrańcy, których szczęśliwcami bynajmniej nazwać nie można.

Komentarzy:
26

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z