Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Star Citizen: Twórcy odpowiadają na oskarżenia Cryteka

Papkin poniedziałek, 8 stycznia 2018, 14:23 News
pc

Gwiezdny obywatel wybiera się do sądu.

Star Citizen (wiecie, ta gra, która zebrała w 2017 więcej niż wszystkie tytuły ufundowane na Kickstarterze i Figu razem wzięte) stał się pod koniec ubiegłego roku bohaterem medialnej wrzawy. Powód? Crytek oskarżył Cloud Imperium Games o niezgodne z umową wykorzystanie trzeciej wersji Cry Engine'u.

W pozwie, jaki wpłynął do kalifornijskiego sądu, Niemcy twierdzą, że technologia została użyta zarówno w Star Citizenie, jak i w Squadronie 42 (samodzielnej singlowej kampanii do gry), tymczasem umowa pozwalała studiu na produkcję tylko jednego tytułu. Ponadto, twierdzą oskarżyciele, wykorzystanie silnika nie zostało dostatecznie dobrze oznaczone (w grze/grach nie pojawiają się logotypy CryEngine'u i Cryteka). Nadmieńmy, że Niemcy cytowali tylko fragmenty umowy licencyjnej (nie zdecydowali się na udostępnienie całości). Przedstawiciele Cloud Imperium Games uważają takie praktyki za "celowe pomijanie". Studio nie tylko odniosło się zatem do zarzutów, ale i opublikowało całość dokumentacji (którą udostępniło na Reddicie).

Firma uważa, iż pozew Cryteka "nigdy nie powinien zostać złożony", a jego celem jest wyłącznie wywołanie zamieszania. Developer punktuje, że choć według Cryteka wykorzystał CryEngine w dwóch grach, Squadron 42 to w istocie część Star Citizena, a traktowanie go jako osobnej produkcji nie jest uprawnione (singleplayerowy moduł został uwzględniony w umowie, choć nie był wówczas wydzielony). W dodatku studio rok temu przesiadło się na inny silnik (Amazon Lumberyard... uczciwie jednak przypomnijmy, że technologia bazuje na CryEnginie 3), stąd nie musi publikować logotypów Cryteka i/lub CryEngine'u. Udostępniona na Reddicie umowa jasno wskazuje również, że CIG dostało zielone światło, by w toku produkcji przerzucić się na inny silnik, żadne uzgodnienia nie zostały tym samym złamane.

Cloud Imperium Games odniosło się również do sprawy transferu Ortwina Freyermutha, współzałożyciela Cryteka, który zasilił szeregi ekipy Chrisa Robertsa. Według developerów nastąpiło to już po podpisaniu porozumienia, zgodnie z którym mógł on zmienić barwy klubowe, i nie zaistniał żaden konflikt interesów.

Autorzy Star Citizena domagają się, by pozew został odrzucony w całości. A jeżeli tak się nie stanie, będą dążyć do tego, by "obraźliwe zarzuty zostały uznane za bezzasadne, bezczelne i skandaliczne".

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Crytek, symulacja,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:32   V1nci
Jak zmienili kod silnika to turki (ta crytek jest założony przez niemieckich turków) mogą się wypchać.
wtorek, 9 stycznia 2018, 12:24   korinogaro
@IAretenl, dlaczego "niestety". Dlaczego życzysz im przegranej? No i dlaczego uważasz że wiele osób oczekiwało że Crytek wydyma CIG na kasę?
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 18:43   silvver
@Nezi23 Warface przynosi im więcej kasy niż myśleli
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 17:35   Victarion
Ha ! mowilem ze crytek chce ich skroic na kase i prosze mialem racje.
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 16:43   Scorpix
Cóż.. kasę na adwokatów mają :)
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 16:10   Nezi23
Tonący brzytwy się chwyta, Crytek zrobi wszystko by zarobić jakiekolwiek pieniądze w celu uniknięcia nieubłaganie zbliżającego się bankructwa. Oczywiście poza wydaniem jakieś przyzwoitej gry.
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 15:05   lAtarenl
Niestety ale CIG, wbrew oczekiwaniom wielu, ma bardzo silną linię obrony.

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

Star Citizen: Ponad tydzień darmowej zabawy w najdroższej grze świata

News
poniedziałek, 14 września 2020

star-citizen-ponad-tydzien-darmowej-zabawy-w-najdrozszej-grze-swiata Tylko uważajcie, bo podobno w szpony Chrisa Robertsa bardzo łatwo wpaść.

Komentarzy:
11

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

I całkiem często ktoś mi oddaje.

Komentarzy:
3

Godny szejka pokój z widokiem na chmury? Właśnie je podziwiam. Otwarta butelka whisky i napełniona nią szklanka? Stoją przede mną. Chwila tylko dla siebie z dala od wścibskich oczu gości? Ochrona zaraz wróci, ale dopiero „zaraz”. Do wymierzenia sprawiedliwości potrzebny jest zatem już tylko jeden składnik: trutka na szczury.

Komentarzy:
18

Bo przecież świąteczne i sylwestrowe obżarstwo to za mało.

Komentarzy:
6

Tanie granie już dawno nie jest tylko wymysłem marketingowców – nowego Xboksa możemy kupić w abonamencie, a najnowsze gry odpalimy nawet na kilkuletniej karcie graficznej. Całe szczęście, że do tego trendu już jakiś czas temu dołączyli producenci gamingowych monitorów.

Komentarzy:
0

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z