38
14.12.2017, 14:12Lektura na 3 minuty

Disney przejmuje większość 21st Century Fox

Ergo: Wolverine i Deadpool mogą zostać kolejnymi Avengersami!


Mateusz Witczak

Disney przejął właśnie większość zasobów 21st Century Fox. Za prawa do marek "Avatar", "Obcy", "Titanic", "Family Guy" czy "The Simpsons" wytwórnia zapłaciła zawrotne 52,4 mld dolarów! Zakupami nie omieszkała zresztą pochwalić się na Twitterze.


Poza ww. markami Disney nabył w ten sposób prawa do kanałów FX Networks, National Geographic oraz 30% udziałów serwisu streamingowego Hulu (łącznie posiada ich zatem aż 60%!). Medialny gigant położył również łapy na telewizjach satelitarnych oraz lokalnych kanałach sportowych. 21st Century Fox zachowa natomiast swoje kanały informacyjne (Fox News i Fox Sports).

Co jednak dla nas najważniejsze, Disney wszedł tym samym w posiadanie filmowych serii w rodzaju "Fantastycznej Czwórki", "Deadpoola" czy "X-Menów", których bohaterowie będą mogli pojawiać się w filmach wchodzących w skład Marvel Cinematic Universe. 

Przypomnijmy, że całkiem niedawno Disney pozyskał (z rąk Sony) prawa do postaci Spider-Mana, co zaowocowało występem Pająka w "Captain America: Civil War" oraz solowym filmie. Pamiętajmy też jednak, że umowa dotyczyła wyłącznie postaci, stąd Sony może wyprodukować film o Venomie (do czego się przymierza, a w roli tytułowej zobaczymy Toma Hardy'ego) oraz spin-offa poświęconego Black Cat i Silver Sable, komiksowym sojuszniczkom Pająka.

W tym wypadku przejęcie jest bardziej spektakularne. Disney zyskał właśnie prawa do każdej superbohaterskiej marki, historii i postaci, jaka znajdowała się dotychczas w rękach konkurenta.

66-letni szef koncernu, Bob Iger, w związku z nowym nabytkiem po raz kolejny zawiesił przejście na emeryturę (planował opuścić firmę w lipcu 2019 roku, ostatecznie jego kadencja wygaśnie wraz z końcem 2021). Jak oświadczył:


Jesteśmy podekscytowani tą niezwykłą okazją, by w znaczący sposób zwiększyć nasze portfolio kochanych marek, co znacznie rozszerzy naszą ofertę dla konsumentów.


Optymizmu nie powinien kryć także Hugh Jackman, którzy przez 17 lat wcielał się w Wolverine'a. Jak przyznał serwisowi Collider:


To ciekawe, bo przez tych wszystkich 17 lat myślałem, że wspaniale byłoby zobaczyć wspólny występ Iron Mana, Hulka i Wolverine'a. I za każdym razem, gdy oglądałem film z Avengersami, wręcz widziałem Wolverine'a w samym środku grupy. Ale zawsze myślałem, że to się nie wydarzy. (...) Chociaż myślę, że ten statek już dla mnie odpłynął, chciałbym zobaczyć kogoś innego, kto wciela się w Wolverine'a (u boku Avengersów – dop. red.).


To kolejne głośne przejęcie. Przypomnijmy, że w październiku 2012 Disney nabył za kwotę 4 mld dolarów wytwórnię Lucasfilm. (Pokłosiem transakcji stało się zamknięcie LucasArts i skasowanie kilku ambitnych projektów). Efektem fuzji była zapowiedź nowej gwiezdnowojennej trylogii (oraz jej spin-offów).


Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze