Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITObsidian zapytał graczy o stosunek do DLC

Cursian poniedziałek, 13 listopada 2017, 8:39 News

...a oni wypowiedzieli się bardzo licznie.

Jakiś czas temu Obsidian postanowił przeprowadzić ankietę, w której zapytał graczy, co sądzą o DLC i jakiego rodzaju dodatki najbardziej ich interesują. Dziś wiemy już, co udało się ustalić. Badania przeprowadzono na dość pokaźnej próbie – swoje zdanie wyraziło ponad 55 tysięcy osób, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż się spodziewano. Część z nich pochodzi z Polski. Tak prezentuje się struktura uczestników pod względem kraju:

  • USA – 25 089
  • Wielka Brytania – 3939
  • Kanada – 3909
  • Australia – 2471
  • Niemcy – 2431
  • Polska – 1651
  • Szwecja – 1412
  • Francja – 1132
  • Rosja – 1070
  • Finlandia – 923

Na początek nakreślmy sobie wizerunek typowego miłośnika RPG-ów. Przeważnie jest to mężczyzna (92%) z grupy wiekowej 20-24 lata (24%), ale niemal równie pokaźne grono stanowią nieco starsi gracze. 25-29 lat deklarowało 23% respondentów, a 30-34 lata – 21%. Osoby dobiegające czterdziestki to już tylko 12%, ale to i tak więcej niż nastolatki – do tej grupy należy co dziesiąty respondent. Uczestnicy z reguły jako swą podstawową platformę do gier wskazują pecety, na których w większości (58%) grają codziennie. Drugie miejsce zajmuje PS4, lecz każdego dnia zasiada do niego mniej niż 10%. Jeśli chodzi o kanały dystrybucji, największą popularnością cieszy się oczywiście Steam, za nim cyfrowe sklepy poszczególnych konsol, Humble Store i GOG. Cyfrowe giełdy w rodzaju G2A ulokowały się dopiero na siódmej pozycji.

Obsidian zapytał graczy, które z jego dotychczasowych DLC kupili. Zdecydowanie najczęściej wskazywano rozszerzenia do Fallout: New Vegas – jedno z nich nabyło prawie 70% ankietowanych. 40% zdecydowało się zakupić pierwszą część White March (Pillars of Eternity), w drugą zagrało o 2% mniej. Jeśli chodzi o dodatki do Neverwinter Nights 2, Maskę Zdrajcy ograło 32%, a Gniew Zehira – 29%. Co istotne, żadnego dodatku nie kupiło zaledwie 12% respondentów.

Jeśli gracze decydują się już na zakup DLC, najchętniej robią to na różnego rodzaju promocjach bądź wyprzedażach, choć bardzo istotna część deklarowała, że na wieść o jakichkolwiek rozszerzeniach decyduje się opóźnić zakup i poczekać na edycję GOTY. Zaledwie 14% twierdzi, że z dużym prawdopodobieństwem zdecydowałoby się na przepustkę sezonową, 37% rozważyłoby ten krok, 32% jest niechętnych tej idei, a 17% stanowczo ją odrzuca.

Jakie DLC najczęściej chcieliby otrzymywać gracze? Zważywszy na to, że pytała firma słynaca z erpegów, nikogo nie zdziwi zapewne fakt, że miażdżąca część oczekuje zawartości dla jednego gracza: kampanii, nowych zadań itd. Chętnie widzieliby także rozszerzenia wprowadzające zmiany w świecie gry po ukończeniu głównego wątku – np. reakcje świata na poczynania głównego bohatera. Mniej popularne były tryby kooperacyjne, a nikłym zainteresowaniem cieszy się wszystko, co związane z PvP.

Jeśli chodzi o liczbę rozszerzeń, większość graczy (53%) uważa, że gra powinna dostać jedno, najwyżej dwa, ale za to rozbudowane. 13% oczekuje samodzielnych dodatków, a dosłownie nikt nie chce dziesiątków tanich drobiazgów. Tylko 4% deklaruje, że nie chce żadnych dodatków.

Co z ceną? To zdecydowanie najważniejszy czynnik wpływający na decyzję o ewentualnym zakupie, ważniejszy od opinii znajomych, recenzentów czy innych graczy. Użytkownicy byliby gotowi zapłacić maksymalnie 17,80 $ za przepustkę sezonową do gry wartej 45 $ i niecałe 25 za tytuł wyceniony na 60 $.

Jakie wnioski można wysnuć na podstawie badań? Najkrócej mówiąc: gracze uważają, że DLC są w porządku, byleby były stosunkowo nieliczne, treściwe i rozsądnie wycenione. Nic dodać, nic ująć.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 14 listopada 2017, 10:30   mongol13
Skoro o Obsidianie mowa- DLC są w porządku. Pod warunkiem, że są to dodatki pokroju Dead Money albo Old World Blues do New Vegas, a nie festyniarskie zbroje dla konia, czy inne skórki do broni za 5$ w liczbie 4723894723.
wtorek, 14 listopada 2017, 0:13   Debosy
DLC do Fallout New Vegas to byly dodatki na miare dawnych Expansion Packów, lub dodatkow samodzielnych. Takie cos to ja rozumiem.
poniedziałek, 13 listopada 2017, 23:57   SolInvictus
Dla mnie duze DLC sa OK, ale tylko wtedy, gdy nie robia wrazenia wycietych z gry, a podstawka sama w sobie jest sycaca. Cena to sliska sprawa, ale gdy np. gra trwa 10h i kosztuje 100 zlotych, to 2-godzinne DLC za 20 zlotych uznalbym za uczciwa oferte. Chyba nikt jednak tak milo dodatkow nie wycenia, wiec pozostaje kalkulacja.
poniedziałek, 13 listopada 2017, 22:03   Wojtas1984
edniowiecza. Zatem osobiście od wielu lat jestem fanem dobrych DLC. A jak ktoś łapę wyciąga po dodatkową kasę, niechaj będzie pewien, że mu w końcu władza graczy tę łapę odetnie! Prędzej czy później :)
poniedziałek, 13 listopada 2017, 22:02   Wojtas1984
Lat temu nieomal 20 grałem rad w Baldurs Gate. Gdy wyszedł dodatek Opowieści z Wybrzeża Mieczy,
byłem wniebowzięty. W podobnym okresie łupałem też w Diablo I i II - gdy wyszły dodatki, grałem
dalej jak oszalały.
Dziś dodatki postrzega się jako dodatkowo płatne wycinki z gry. Może i tak jest. W Dzikim Gonie z przyjemnością rozegrałem Pana Lusterko i Bestię z Beauclaire. W Crusader Kings 2 grałem od 1066 roku, potem z dodatkiem the Old Gods od 9 wieku, by wreszcie z dodatkiem Charlemagne grać od wczesnego śr
poniedziałek, 13 listopada 2017, 18:24   Yngoth
Ooo, dzięki za publikację tych wyników! Sam brałem udział w tej ankiecie i dobrze wiedzieć, że wielu ludzi podziela moje zdanie od dlcekach tej firmy :) I super, teraz jest szansa na więcej dobrego do ulubionych tytułów!
poniedziałek, 13 listopada 2017, 17:30   Tokagero
@Shaddon Wokalna mniejszość. Mało jest stosunkowo graczy, zwłaszcza dzisiaj kiedy gry przeszły z zabawek/niszy w branżę światową, którzy interesują się i dbają o okoliczności finansowe, rynkowe, prawne, etc. Zgaduję, bo nie mam danych, że typowy gracz chce se zagrać, a nie bawić się w 5-10-20 dolarów w te czy we wte, czy dokupywanie skórek czy czegoś tam. Z DLC i mikrotransakcjami obecny stan rzeczy może rynek zaboleć, jeżeli okaże się że praktyki są nacelowane na osoby np. za zaburzeniami, podatne, etc.
poniedziałek, 13 listopada 2017, 17:04   ja0lek
Cieszę się, że większość graczy ma takie samo zdanie o DLC jak ja.
poniedziałek, 13 listopada 2017, 14:42   Xellar
@Silvaren,
Widzę, że nie jestem sam w swym odbiorze Krwi i Wina. Sercami z Kamienia byłem zachwycony, ale Krew i Wino mnie wynudziło. Choć wciąż jako dodatek, to poziom nieosiągalny dla 90% DLC
poniedziałek, 13 listopada 2017, 14:34   songogu
Silvaren nie zgodzę się, mapa z krwi i wina była na tyle inna I oderwana od lokacji z podstawki że zwiedzało mi się ją koszmarnie przyjemnie i nie odczuwałem braku zawartości. Wręcz przeciwnie, przy obu rozszerzeniach miałem silne poczucie dobrze wydanych pieniędzy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Topowe gamingowe słuchawki firmy znanej z high-endowego sprzętu grającego, co z jednej strony przekłada się na cenę, z drugiej – na jakość.

Komentarzy:
7

Na pierwszy rzut oka to FPS.

Komentarzy:
23

Choć w maju fetował dziesięciolecie, Dontnod to studio wciąż nieokrzepłe, nadal poszukujące zarówno artystycznej tożsamości, jak i właściwego modelu biznesowego.

Komentarzy:
0

Nim świat ujrzał połyskliwą pierś Roberta Pattinsona, o wampirach pisali Goethe, Dumas i Voltaire, a sam wampiryzm przypisywano władcom Węgier i Rumunii. Również poza kartami powieści czy filmowymi klatkami ofiarami domniemanych krwiopijców padły setki tysięcy ludzi.

Komentarzy:
6

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z