Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITObsidian zapytał graczy o stosunek do DLC

Cursian poniedziałek, 13 listopada 2017, 8:39 News

...a oni wypowiedzieli się bardzo licznie.

Jakiś czas temu Obsidian postanowił przeprowadzić ankietę, w której zapytał graczy, co sądzą o DLC i jakiego rodzaju dodatki najbardziej ich interesują. Dziś wiemy już, co udało się ustalić. Badania przeprowadzono na dość pokaźnej próbie – swoje zdanie wyraziło ponad 55 tysięcy osób, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż się spodziewano. Część z nich pochodzi z Polski. Tak prezentuje się struktura uczestników pod względem kraju:

  • USA – 25 089
  • Wielka Brytania – 3939
  • Kanada – 3909
  • Australia – 2471
  • Niemcy – 2431
  • Polska – 1651
  • Szwecja – 1412
  • Francja – 1132
  • Rosja – 1070
  • Finlandia – 923

Na początek nakreślmy sobie wizerunek typowego miłośnika RPG-ów. Przeważnie jest to mężczyzna (92%) z grupy wiekowej 20-24 lata (24%), ale niemal równie pokaźne grono stanowią nieco starsi gracze. 25-29 lat deklarowało 23% respondentów, a 30-34 lata – 21%. Osoby dobiegające czterdziestki to już tylko 12%, ale to i tak więcej niż nastolatki – do tej grupy należy co dziesiąty respondent. Uczestnicy z reguły jako swą podstawową platformę do gier wskazują pecety, na których w większości (58%) grają codziennie. Drugie miejsce zajmuje PS4, lecz każdego dnia zasiada do niego mniej niż 10%. Jeśli chodzi o kanały dystrybucji, największą popularnością cieszy się oczywiście Steam, za nim cyfrowe sklepy poszczególnych konsol, Humble Store i GOG. Cyfrowe giełdy w rodzaju G2A ulokowały się dopiero na siódmej pozycji.

Obsidian zapytał graczy, które z jego dotychczasowych DLC kupili. Zdecydowanie najczęściej wskazywano rozszerzenia do Fallout: New Vegas – jedno z nich nabyło prawie 70% ankietowanych. 40% zdecydowało się zakupić pierwszą część White March (Pillars of Eternity), w drugą zagrało o 2% mniej. Jeśli chodzi o dodatki do Neverwinter Nights 2, Maskę Zdrajcy ograło 32%, a Gniew Zehira – 29%. Co istotne, żadnego dodatku nie kupiło zaledwie 12% respondentów.

Jeśli gracze decydują się już na zakup DLC, najchętniej robią to na różnego rodzaju promocjach bądź wyprzedażach, choć bardzo istotna część deklarowała, że na wieść o jakichkolwiek rozszerzeniach decyduje się opóźnić zakup i poczekać na edycję GOTY. Zaledwie 14% twierdzi, że z dużym prawdopodobieństwem zdecydowałoby się na przepustkę sezonową, 37% rozważyłoby ten krok, 32% jest niechętnych tej idei, a 17% stanowczo ją odrzuca.

Jakie DLC najczęściej chcieliby otrzymywać gracze? Zważywszy na to, że pytała firma słynaca z erpegów, nikogo nie zdziwi zapewne fakt, że miażdżąca część oczekuje zawartości dla jednego gracza: kampanii, nowych zadań itd. Chętnie widzieliby także rozszerzenia wprowadzające zmiany w świecie gry po ukończeniu głównego wątku – np. reakcje świata na poczynania głównego bohatera. Mniej popularne były tryby kooperacyjne, a nikłym zainteresowaniem cieszy się wszystko, co związane z PvP.

Jeśli chodzi o liczbę rozszerzeń, większość graczy (53%) uważa, że gra powinna dostać jedno, najwyżej dwa, ale za to rozbudowane. 13% oczekuje samodzielnych dodatków, a dosłownie nikt nie chce dziesiątków tanich drobiazgów. Tylko 4% deklaruje, że nie chce żadnych dodatków.

Co z ceną? To zdecydowanie najważniejszy czynnik wpływający na decyzję o ewentualnym zakupie, ważniejszy od opinii znajomych, recenzentów czy innych graczy. Użytkownicy byliby gotowi zapłacić maksymalnie 17,80 $ za przepustkę sezonową do gry wartej 45 $ i niecałe 25 za tytuł wyceniony na 60 $.

Jakie wnioski można wysnuć na podstawie badań? Najkrócej mówiąc: gracze uważają, że DLC są w porządku, byleby były stosunkowo nieliczne, treściwe i rozsądnie wycenione. Nic dodać, nic ująć.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 14 listopada 2017, 10:30   mongol13
Skoro o Obsidianie mowa- DLC są w porządku. Pod warunkiem, że są to dodatki pokroju Dead Money albo Old World Blues do New Vegas, a nie festyniarskie zbroje dla konia, czy inne skórki do broni za 5$ w liczbie 4723894723.
wtorek, 14 listopada 2017, 0:13   Debosy
DLC do Fallout New Vegas to byly dodatki na miare dawnych Expansion Packów, lub dodatkow samodzielnych. Takie cos to ja rozumiem.
poniedziałek, 13 listopada 2017, 23:57   SolInvictus
Dla mnie duze DLC sa OK, ale tylko wtedy, gdy nie robia wrazenia wycietych z gry, a podstawka sama w sobie jest sycaca. Cena to sliska sprawa, ale gdy np. gra trwa 10h i kosztuje 100 zlotych, to 2-godzinne DLC za 20 zlotych uznalbym za uczciwa oferte. Chyba nikt jednak tak milo dodatkow nie wycenia, wiec pozostaje kalkulacja.
poniedziałek, 13 listopada 2017, 22:03   Wojtas1984
edniowiecza. Zatem osobiście od wielu lat jestem fanem dobrych DLC. A jak ktoś łapę wyciąga po dodatkową kasę, niechaj będzie pewien, że mu w końcu władza graczy tę łapę odetnie! Prędzej czy później :)
poniedziałek, 13 listopada 2017, 22:02   Wojtas1984
Lat temu nieomal 20 grałem rad w Baldurs Gate. Gdy wyszedł dodatek Opowieści z Wybrzeża Mieczy,
byłem wniebowzięty. W podobnym okresie łupałem też w Diablo I i II - gdy wyszły dodatki, grałem
dalej jak oszalały.
Dziś dodatki postrzega się jako dodatkowo płatne wycinki z gry. Może i tak jest. W Dzikim Gonie z przyjemnością rozegrałem Pana Lusterko i Bestię z Beauclaire. W Crusader Kings 2 grałem od 1066 roku, potem z dodatkiem the Old Gods od 9 wieku, by wreszcie z dodatkiem Charlemagne grać od wczesnego śr
poniedziałek, 13 listopada 2017, 18:24   Yngoth
Ooo, dzięki za publikację tych wyników! Sam brałem udział w tej ankiecie i dobrze wiedzieć, że wielu ludzi podziela moje zdanie od dlcekach tej firmy :) I super, teraz jest szansa na więcej dobrego do ulubionych tytułów!
poniedziałek, 13 listopada 2017, 17:30   Tokagero
@Shaddon Wokalna mniejszość. Mało jest stosunkowo graczy, zwłaszcza dzisiaj kiedy gry przeszły z zabawek/niszy w branżę światową, którzy interesują się i dbają o okoliczności finansowe, rynkowe, prawne, etc. Zgaduję, bo nie mam danych, że typowy gracz chce se zagrać, a nie bawić się w 5-10-20 dolarów w te czy we wte, czy dokupywanie skórek czy czegoś tam. Z DLC i mikrotransakcjami obecny stan rzeczy może rynek zaboleć, jeżeli okaże się że praktyki są nacelowane na osoby np. za zaburzeniami, podatne, etc.
poniedziałek, 13 listopada 2017, 17:04   ja0lek
Cieszę się, że większość graczy ma takie samo zdanie o DLC jak ja.
poniedziałek, 13 listopada 2017, 14:42   Xellar
@Silvaren,
Widzę, że nie jestem sam w swym odbiorze Krwi i Wina. Sercami z Kamienia byłem zachwycony, ale Krew i Wino mnie wynudziło. Choć wciąż jako dodatek, to poziom nieosiągalny dla 90% DLC
poniedziałek, 13 listopada 2017, 14:34   songogu
Silvaren nie zgodzę się, mapa z krwi i wina była na tyle inna I oderwana od lokacji z podstawki że zwiedzało mi się ją koszmarnie przyjemnie i nie odczuwałem braku zawartości. Wręcz przeciwnie, przy obu rozszerzeniach miałem silne poczucie dobrze wydanych pieniędzy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Tym, co sprawia, że Farming Simulator rok po roku przykuwa do monitorów setki tysięcy graczy na wiele tygodni, jest nie tylko wciągająca rozgrywka. Równie duże znaczenie ma społeczność zgromadzona wokół produkcji – i tworzone przez nią mody. Bardzo dużo modów. 

Komentarzy:
3

Ponad pół miliona egzemplarzy pudełkowych sprzedanych od 2012 roku w Polsce, ponad 100 tysięcy wiernych fanów nad Wisłą i społeczność żywo wymieniająca się doświadczeniami. To nie FIFA ani Call of Duty, to Farming Simulator.

Komentarzy:
2

Duży, szybki, z LED-ami i obsługą G-Synca. Nowy monitor LG świetnie nadaje się do grania.

Komentarzy:
10

Firma Vault-Tec zaprojektowała i zbudowała 122 schrony przeciwatomowe zwane kryptami. Oficjalnie miały one stać się schronieniem dla całej populacji USA, w praktyce dostali się do nich nieliczni wybrańcy, których szczęśliwcami bynajmniej nazwać nie można.

Komentarzy:
26

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z