Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITTHQ Nordic walczy z niemieckimi cenzorami

Papkin sobota, 11 listopada 2017, 16:01 News

I odnosi na tym polu sukcesy, choć sprawa wymaga "licznych dyskusji, zespołu nieustępliwych prawników, wytrwałości i odrobiny czarnej magii".

O tym, że Berlin słynie z banowania i cenzurowania gier wideo, doskonale wiecie. Nie tak dawno donosiliśmy, że w niemieckiej wersji Wolfensteina II: The New Colossus nie pojawią się swastyki, a Hitler zostanie pozbawiony... wąsa (oraz tytułu!). Nie jest to, rzecz jasna, odosobniony przypadek, na liście gier zakazanych znalazł się polski Dying Light, Doom (ten oryginalny) opuścił ją dopiero w 2011, a Fallout 3 – w ubiegłym roku.

Jakiś czas temu THQ Nordic rozpoczęło z urzędnikami dyskusje, których celem było dopuszczenie gier z katalogu wydawcy do legalnego obrotu. Efekt? Od pażdziernika 2016 w Berlinie i okolicach można ogrywać Red Faction (wkrótce "odbanowana" została zresztą cała trylogia). Teraz wydawca pochwalił się, że z listy tytułów potencjalnie szkodliwych dla młodzieży zniknęły polski Painkiller oraz Painkiller: Battle out of Hell. Ba, nie musiano cenzurować ani linijki kodu!

Jak dowcipnie przyznają PR-owcy, wymagało to:

Licznych dyskusji, zespołu nieustępliwych prawników, wytrwałości i odrobiny czarnej magii (OK, żartujemy, Stake Gun okazał się pomocny).

By uczcić sukces, wydawca opublikował następujący materiał:

THQ Nordic zapowiada, że to nie koniec. Dyskusje z Bundesprüfstelle für jugendgefährdende Medien (federalny ośrodek ds. mediów szkodliwych dla młodzieży) mają być kontynuowane. Chyba słusznie. Przypomnijmy, że nad Renem wciąż nie wolno nabyć dziesiątek tytułów, którymi zagrywają się mieszkańcy innych krajów.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: THQ,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 13 listopada 2017, 17:51   Tesu
A to na pewno. Tylko ja tu nigdzie nie napisalem, ze to prawo dzis ma racje bytu. Jednak do czasu az go nie zmienia, bedzie obowiazywac. Mnie chodzilo jedynie o to, ze niektorzy nieobeznani z tematem od razu pisza tutaj, ze "Niemcy zaklamujom historie!!!11", a w niemieckim kodeksie karnym sa jasno okreslone kary za negowanie zbrodni popelnionych przez nazistow.
poniedziałek, 13 listopada 2017, 0:23   Tokagero
@Tesu No i właśnie, ta wybiórczość jest wynikiem regulacji Niemieckiej, które niewiele ma obecnie wspólnego z sensem, a ściśle z artykułami. Wywalenie wąsa, zamiana swastyki na żelazny krzyż, stosowanie konturów słynnych historycznych postaci zamiast ich obrazów. Wszyscy wiedzą, że to i tak faktycznego promowania nazizmu ze sobą nie niesie, ale prawo jest prawem, i zdanie komisji jest najważniejsze. Cofnij się parę dekad i Inglourious Basterds (nie Bastards ) też przez cenzurę by nie przelazł.
poniedziałek, 13 listopada 2017, 0:03   Tesu
@Tokagero
Film mie "obszedl" cenzury, bo nie miala do niego zastosowania, gdyz film = sztuka. A gadzety z symbolami nazistowskimi to juz promowanie tego ustroju wedle niemieckiego prawa. Co innego memorabilia z okresu WW2 majace wartosc historyczna.
niedziela, 12 listopada 2017, 23:06   Tokagero
@Tesu A, widzisz, film obszedł cenzurę, ale memorabilia nie. Właśnie w tym cały sęk - obecne, ostałe się regulacje dotyczące przeciwdziałania/zakazywania znaków i ikonografii nazistowskiej są ściśle respektowane, chyba że można je obejść innym przepisem. Przepisy oczywiście można ( i należy) zmieniać, ale ten kto prowadziłby sprawę na celu "naprostowania" cenzury nazizmu, teoretycznie "ułatwiałby" czy nawet częściowo "przywracał" nazizm w Niemczech. Od strony reklamy i dobrego smaku, mało kto chce to robić.
niedziela, 12 listopada 2017, 22:30   Kkrieger
Miło słyszeć że cos się dzieje w świecie Painkillera, nawet jeżeli to taka drobnostka wydawnicza :).
niedziela, 12 listopada 2017, 20:51   kabaat
Odnośnie wąsa wystarczyłoby nałożenie na niego tego czarnego paska cenzury, myślę, że wtedy obie strony byłyby zadowolone ;)
niedziela, 12 listopada 2017, 20:18   kamil19920404
nie mogą ?
e bay u nich działa na masową skalę (inne kraje niemieckojęzyczne nie mają aż tak restrykcyjnych przepisów)
niedziela, 12 listopada 2017, 13:28   Nfsfan83
niemcy najbardziej dwulicowy i zakłamany naród tyle w tym temacie :)
niedziela, 12 listopada 2017, 12:40   Tesu
@Tokagero
Nieladnie tak pisac nieprawde. Prawo niemieckie nie cenzoruje sztuki (do ktorych zalicza m.in. filmy, ale gier komputerowych juz nie). Dla przykladu film Tarantino Inglorious Bastards nie tylko nie zostal w Niemczech zbanowany czy ocenzurowany, ale cieszyl sie ogromna popularnoscia i zebral bardzo dobre oceny, mimo ze nie zabraklo w nim takich scen jak skalpowanie niemieckich zolnierzy. Zabroniono natomiast sprzedazy zwiazanych z filmem gadzetow, na ktorych byly swastyki.
niedziela, 12 listopada 2017, 1:30   Celdur
@emelski99 Australia nieco zliberalizowało politykę wobec gier dodając kategorię 18+

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

THQ powstanie niczym feniks z popiołów? Nordic Games wykupiło nazwę i zamierza z niej korzystać

News
niedziela, 15 czerwca 2014

thq-powstanie-niczym-feniks-z-popiolow-nordic-games-wykupilo-nazwe-i-zamierza-z-niej-korzystac Wiele wskazuje na to, że THQ powstanie z martwych – a przynajmniej marka tego zamkniętego jakiś czas temu wydawcy. Firma Nordic Games ujawniła, że nabyła prawa do korzystania z nazwy upadłego koncernu.

Komentarzy:
25

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Tym, co sprawia, że Farming Simulator rok po roku przykuwa do monitorów setki tysięcy graczy na wiele tygodni, jest nie tylko wciągająca rozgrywka. Równie duże znaczenie ma społeczność zgromadzona wokół produkcji – i tworzone przez nią mody. Bardzo dużo modów. 

Komentarzy:
3

Ponad pół miliona egzemplarzy pudełkowych sprzedanych od 2012 roku w Polsce, ponad 100 tysięcy wiernych fanów nad Wisłą i społeczność żywo wymieniająca się doświadczeniami. To nie FIFA ani Call of Duty, to Farming Simulator.

Komentarzy:
2

Duży, szybki, z LED-ami i obsługą G-Synca. Nowy monitor LG świetnie nadaje się do grania.

Komentarzy:
10

Firma Vault-Tec zaprojektowała i zbudowała 122 schrony przeciwatomowe zwane kryptami. Oficjalnie miały one stać się schronieniem dla całej populacji USA, w praktyce dostali się do nich nieliczni wybrańcy, których szczęśliwcami bynajmniej nazwać nie można.

Komentarzy:
26

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z