Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Halo: Microsoft zgadza się na fanowski projekt

Papkin sobota, 1 lipca 2017, 11:42 News

W efekcie w multiplayerowe Halo pograją także pecetowcy. Take-Two, Nintendo, Electronic Arts – proszę patrzeć i się uczyć.

Co mają wspólnego Red Dead Redemption V, Battlefront 3, Project AM2R i Pokémon Prism? Wszystkie zostały skasowane przez wzgląd na roszczenia wydawców (choć Battlefront 3, zarzuciwszy związki z marką Star Wars i zmieniwszy tytuł na Galaxy in Turmoil, rozwija się nadal). Zarówno Take-Two, Electronic Arts, jak i Nintendo, nie chciały, by fani dopisywali kolejne linijki do ich popularnych serii.

Wygląda jednak na to, że Microsoft ma zgoła inne nastawienie. Poznajcie Installation 101, fanowski projekt, którego celem jest umożliwienie pecetowcom multiplayerowych rozgrywek w uniwersum Halo.

Postulat jest zasadny, bo reprezentanci Microsoftu wprost oświadczyli, że Halo 5: Guardians nie pojawi się na komputerach osobistych, a pecetowcy dotychczas musieli się zadowolić okrojonym multi w ramach Halo 5: Forge oraz edytorem (które w dodatku mogą uruchomić jedynie właściciele Windowsów 10).

Installation 01 chce odtworzyć (na Unity 5) klimat rozgrywek z drugiej i trzeciej części serii. Developerzy tworzą cały projekt od podstaw, nie korzystając z użytych w oryginalnej serii assetów. Mimo to istniało realne zagrożenie, że prawnicy Microsoftu na jakimś etapie zażądają skasowania tytułu.

Nic takiego się jednak nie stało. Przeciwnie, przedstawiciele 343 Industries odezwali się do młodych twórców za pośrednictwem Skype'a i udzielili projektowi błogosławieństwa. Jak czytamy na oficjalnej stronie Installation 01:

W rozmowie zostaliśmy zapewnieni, że nad Installation 01 nie wisi groźba procesu tak długo, jak pozostanie projektem niekomercyjnym i będziemy stosować się do Wytycznych Wykorzystywania Zawartości z Gier Microsoftu.

Przedstawiciele zespołu zapewnili, że nie zamierzają przyjmować dotacji ani w żaden sposób komercjalizować przedsięwzięcia (np. sprzedając dodatkową zawartość albo gadżety związane z powstającą produkcją). Przyznali również, że w 343 Industries ich prace spotkały się z uznaniem. 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 3 lipca 2017, 19:08   Bullum
To, że 343 Industries udzieliło im zgody nic nie znaczy, to microsoft jest wydawcą i posiada prawa do marki, biorąc pod uwagę, że komunikacja w takich firmach to dramat (mimo że to ich studio) nie zdziwiłbym się gdyby ten koleś co dał im zielone światło był jakimś grafikiem od siedmiu boleści zajmującym się teksturami trawy, który w tej chwili dostaje niezły opierdziel
sobota, 1 lipca 2017, 20:31   lemi44
Literówka: Poznajcie Installation 101 - powinno być 01 zamiast 101
sobota, 1 lipca 2017, 18:10   Sporemaniak1
Ciekawe kiedy się rozmyślą...
sobota, 1 lipca 2017, 14:39   aRo
Oby się ta polityka nagle nie zmieniła. Póki co idzie to w dobrym kierunku.
sobota, 1 lipca 2017, 12:38   Zwanek
MS ostatnio usilnie próbuję grać tego dobrego... i bardzo dobrze. Oby tylko nie zmienił swojej polityki w przypadku ewentualnego odzyskania silnej pozycji na rynku konsol ;dSam precedens dobrze wróży na przyszłość, bo inni wydawcy mniej chętnie będą blokowali fanowskie projekty, obawiając się trafienia do worka "firm mniej przyjaznych niż inne".

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

Halo 2: Anniversary już dostępne na pecetach [WIDEO]

News
środa, 13 maja 2020

halo-2-anniversary-juz-dostepne-na-pecetach-wideo Dobry moment na zapoznanie się z klasykiem.

Komentarzy:
1

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Ciekawostka: w XVII wieku bobry uważane były za potrawę postną. Z kolei w Innsmouth...

Komentarzy:
3

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z