Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITYooka-Laylee: Twórcy usuwają z gry youtubera za rasistowskie komentarze

Cross piątek, 24 marca 2017, 8:56 News

Jon "JonTron" Jafari zaczął głośno wypowiadać się o imigrantach psujących amerykańską pulę genów, co sprawiło, że studio Playtonic uznało jego obecność w kolorowej grze dla dzieci za niekomfortową.

Jon Jafari, youtuber cieszący się ponad trzema milionami subskrypcji, znany jest jako wielki fan Banjo Kazooie. Twórcy swego czasu wybrali go jako jednego z aktorów mających podkładać głosy postaciom w duchowej kontynuacji gry – teraz jednak zmienili zdanie i na kilkanaście dni przed premierą postanowili usunąć wszystkie jego nagrania z Yooka-Laylee. Powód? Głośna kontrowersja dotycząca rasistowskich komentarzy internetowej gwiazdy.

Choć JonTron sam jest synem imigrantów (ojca Irańczyka i matki Węgierki), w ostatnich tygodniach zaczął publikować w sieci kontrowersyjne komentarze dotyczące imigracji i rasy. Porównał los białych Amerykanów obawiających się mieszkańców Meksyku do ofiar apartheidu, wyraził zmartwienie, że imigranci negatywnie wpływają na pulę genetyczną w USA oraz zasugerował bez żadnych danych, że bogaci czarni Amerykanie popełniają więcej przestępstw niż biedni biali. Stwierdził, też że amerykański system sądownictwa nie szykanuje żadnej rasy, a Włosi i Irlandczycy zawsze byli uważani w Stanach Zjednoczonych za białych, co wedle wielu źródeł ewidentnie mija się z prawdą. Jafari zaznaczył jednocześnie, że jego zdaniem "Zachód pozbył się problemu dyskryminacji".

JonTron po swoich oświadczeniach stracił sporo subskrybentów, a wielu amerykańskich graczy zaczęło domagać się, by współpracujący z nim przy Yooka-Laylee studio Playtonic zareagowało na rasistowskie treści w jego wypowiedziach. Developerzy wydali więc następujące oświadczenie:

Niedawno dowiedzieliśmy się, jakie komentarze wygłosił aktor głosowy JonTron po zakończeniu prac nad Yooka-Laylee. JonTron to utalentowany prezenter wideo, którego pomoc w udźwiękowianiu postaci pierwotnie (dwa lata temu) przyjęliśmy z radością. Niestety, w świetle jego niedawnych wypowiedzi postanowiliśmy usunąć z gry występ JonTrona poprzez nadchodzącą łatkę. Chcemy jasno zaznaczyć, że nie promujemy ani nie wspieramy osobistych poglądów JonTrona oraz że jako zaangażowany w pracę nad grą fan w żadnej mierze nie reprezentuje on Playtonic.

Playtonic jest studiem, które ceni różnorodność we wszystkich jej formach i próbuje tworzyć gry, którymi może cieszyć się każdy. Żałujemy więc wszelkich skojarzeń, które mogły sprawić, że gracze nie czuliby się w stu procentach komfortowo w świecie naszych gier, lub mogły odwrócić uwagę od pozytywnej energii pokazanej przez naszych fanów i zbiórkowiczów na Kickstarterze.

Najbliższa łatka do Yooka-Laylee usunie więc głos Jafariego z gry – nic dziwnego, zważywszy na to, że Playtonic adresuje swoje produkcje w dużej mierze do najmłodszych, a JonTron stał się w wielu kręgach mocno kontrowersyjną postacią. Youtuber zareagował na decyzję na Twitterze następująco:

To niefortunne, że Playtonic postanowiło usunąć mnie z Yooka Laylee, ale szanuję ich decyzję.  Powodzenia z premierą!

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 25 marca 2017, 20:50   tupolew519
O. tego się niespodziewałem.
sobota, 25 marca 2017, 15:16   Veldrim
by narzekać na pule genetyczne trzeba się jeszcze coś na genetyce znać, ludzie zwalają na winę na "geny" we wszelakich problemach społecznych, bo tak jest im łatwiej, inaczej by wypadalo cos zrobić by bylo lepiej.
sobota, 25 marca 2017, 12:14   DETHKARZ
Gorsza od rasizmu jest poprawność polityczna.
sobota, 25 marca 2017, 12:13   Cock
Nie przepadam za JonTronem, ale uważam że ta cała nagonka nie powinna mieć racji bytu.
sobota, 25 marca 2017, 11:20   Triggers
Biedny JonTron... on po prostu nie potrafi wyrazić swoich opinii w zrozumiały sposób :c
sobota, 25 marca 2017, 10:45   Anarch1946
Jak czytam komentarze niektórych tutaj, to płakać się chce. Każda forma rasizmu powinna być piętnowana. A Wy wojownicy Korwina czy innego Kowalskiego mylicie odwagę z byciem du*****. Zapraszam na wycieczkę do Oświęcimia, chętnie Was oprowadzę.
sobota, 25 marca 2017, 9:49   hexenisalive
"JonTron wy***** z gry za posiadanie opini i dzielienie się nią" naprawiłem tytuł.
JonTron did nothing wrong.
sobota, 25 marca 2017, 0:12   Paladyn_Rage
@gutol12
Można by też dodać, że facet, z którym Jon prowadził debatę i walnął te wszystkie komety nie do końca wie, co złego jest w pedofilii, ale zapomniałem, że dobro dzieci < dobro brązowych ludzi.
piątek, 24 marca 2017, 18:46   Gavriel6
@TES
O właśnie tego szukałem, dzięki. Hm, niby daje mu to rozgłos i zwiększa ilość subskrybentów, ale obecnie ilość subskrypcji nie jest aż tak ważna, jak sponsoring/partnerstwo. A jak zacznie dalej rzucać takie teksty to w końcu firmy zakręcą kurek i się skończy HighLife.
piątek, 24 marca 2017, 17:53   silvver
hm, idąc tym tokiem rozumowana to jak ktoś spowoduje wypadek samochodowy, to również powinni usunąć z gry jego nagrania, bo przecież firma nie promuje ani nie wspiera krzywdzenia innych osób lub ich mienia.
Wytwórnie muzyczne powinny usunąć wszystkie nagrania Eminema, bo przecież nie wspierają i nie promują brania narkotyków :>

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Kwiecień to miesiąc urodzinowy CD-Action, postanowiliśmy sięgnąć więc do początków magazynu i ze szczególną uwagą przyjrzeć się zamieszczanym w nim reklamom. Na pierwszy ogień idą roczniki 1996 i 1997 – przygotowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć, które przypominają dawne, prostsze czasy. 

Komentarzy:
17

Myśl na dziś: Jeśli twoje życie staje się trudniejsze, może to być znak, że właśnie awansowałeś na kolejny poziom.

Komentarzy:
2

Mamy kilka ciekawych propozycji, czekamy też na wasze!

Komentarzy:
22

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z