Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITTechnologia Oculusa Rifta kradziona? Twórca Oculusa i Mark Zuckerberg zeznają w sądzie

Bastian czwartek, 19 stycznia 2017, 19:20 Technologie

Facebook może stracić 2 miliardy dolarów, jeśli przegra sprawę.

New York Times poinformował o zeznaniach składanych przez Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka (który zakupił firmę Oculus VR), oraz twórcę Oculusa Rifta, Palmera Luckey. Spółka ZeniMax Media, która w 2014 roku złożyła przeciwko nim pozew, zarzuciła im kradzież niektórych kluczowych elementów technologii (według niej John Carmack, współzałożyciel id Software, musiał przekazać kilka zastrzeżonych informacji podczas swojej migracji do oculusowego teamu). W zaktualizowanym pozwie z 2016 roku oskarżono również Brendana Iribe (CEO Oculusa) oraz Johna Carmacka właśnie.

Mark Zuckerberg w sądzie zdecydowanie zaprzeczył oskarżeniom, jakoby technologia Oculusa Rifta w jakiś sposób miała być kradziona od ZeniMaksa:

Przekonanie, że produkty firmy Oculus są oparte na cudzej technologii, jest po prostu błędne.

Ponadto twórca Facebooka nie jest zaskoczony zaistniałą sytuacją:

To dość powszechne, że kiedy ogłosisz dużą umowę albo coś zrobisz, z każdej dziury wyłażą ludzie, którzy twierdzą, że coś im się z tego interesu po prostu należy. Jak większość obecnych w sądzie, nigdy nawet nie słyszałem o ZeniMaksie.

Współzałożyciel Oculusa, wspomniany wyżej Palmer Luckey, zaprzeczył natomiast, że złamał umowę poufności dotyczącą informacji należących do ZeniMaksu. Ta ostatnia firma uważa bowiem, że dema prezentowane swego czasu na Oculusie (Doom BFG oraz VR-owa wersja Rage'a) były objęte umową poufności, a prezentując je publicznie, Luckey ją złamał. Jego obrońcy utrzymują jednak, że oba dema weszły do domeny publicznej, co automatycznie uchyla umowę. By rozwiać ewentualne wątpliwości co do tego, czy Luckey mógł samodzielnie zaprojektować Oculusa, jego obrońcy podkreślali jego wieloletnią fascynację technologią i fakt, że swoje pierwsze prototypowe gogle VR skonstruował już w sierpniu 2010 roku.

Na wypadek, gdybyście również nigdy nie słyszeli o ZeniMax Media: to spółka, która ma pod sobą takie studia, jak Arkane (Prey, Dishonored), Bethesda Softworks (choćby seria The Elder Scrolls) czy id Software.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: id Software, Facebook, Oculus Rift,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 22 stycznia 2017, 1:20   Vithar
Dlatego znieść patenty i niech rynek zdecyduje
piątek, 20 stycznia 2017, 14:31   robin81
Zeni max czasem nie robi filmów animowanych komputerowo które oglądamy w kinach
piątek, 20 stycznia 2017, 11:49   Makintosh
Mark "(Nie-taki)Geniusz" Zuckerberg nie słyszał o ZeniMax? A jeszcze nie tak dawno temu bardzo chwalił gry wydawane przez ZeniMax pokroju DOOM-a i TES-a... Pomroczność jasna go ogarnęła chyba ;3
piątek, 20 stycznia 2017, 10:03   Mathius
@Paladyn_Rage Ja nie słyszałem o tym do czasu nagłośnienia tej sprawy.
czwartek, 19 stycznia 2017, 23:47   Cyjanek
O samym zenimaxie nie słyszałem ale z tego co widzę to ma dosyć znane marki
czwartek, 19 stycznia 2017, 21:09   korinogaro
@Paladyn_Rage, bardzo wiele osób twierdzi że z Luckey'a tak jak z Jobsa zrobiono technologicznego geniusza, a gość podobnie jak Jobs był więcej niż niekompetentny jeśli chodzi o umiejętności projektowania software i hardware. Dowodzenie tej niekompetencji jest z resztą jednym z filarów sprawy bo Zenimax twierdzi że Luckey nawet teraz nie ma kompetencji żeby stworzyć samodzielnie okulary VR a twierdzi że zrobił to już w 2012.
czwartek, 19 stycznia 2017, 20:21   Paladyn_Rage
Nie słyszał o Zenimaxie? Sure. Nie przepadam za pofobnym cwaniactwem...
czwartek, 19 stycznia 2017, 19:28   piterbro
Kluczowe i tak były zeznania Carmacka, który przyznał, że wyniósł z id fragmenty kodu oprogramowania VR, których wynosić mu nie było wolno.Stwierdził jednak, że kopiując kod, nie ukradł niczego, bo teoretycznie nic na tym nie zyskał, a ZeniMax nic nie stracił. Czy ta argumentacja nie brzmi znajomo...? :)

O autorze

Bastian

Podobne newsy

Oculus Quest: Nowe samodzielne gogle VR przepustką na spotkanie z Darthem Vaderem [WIDEO]

News
czwartek, 27 września 2018

oculus-quest-nowe-samodzielne-gogle-vr-przepustka-na-spotkanie-z-darthem-vaderem-wideo Vader Immortal będzie jedną z 50 gier startowych.

Komentarzy:
2

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z