30
2.12.2014, 18:00Lektura na 5 minut

Znacie wszystkie gry Lego? Oto kilka spośród tych najciekawszych

Tytułów, w których kluczową rolę odgrywają klocki Lego, jest od groma. Ukazało się ich już tak wiele, że tylko nieliczni mieli okazję zagrać we wszystkie z nich. A o niektórych po prostu nie wypada zapominać.


CD-Action

Gdyby ktoś chciał dokonać podziału gier Lego, miałby nie lada problem. Ich historia sięga lat 90., a to, co pojawia nam się w głowie gdy powiemy "gra Lego", czyli licencjonowane przygodówki akcji, rozpoczęło się niecałą dekadę temu, wraz z wydaniem pierwszego Lego Star Wars. Do 2005 roku – ale też później – produkcje z duńskimi klockami w roli tytułowej różniły się od siebie na tyle, że szczegółowy podział nie ma większego sensu. Przyjmijmy więc ogólny, który zresztą już przemyciłem – "przygodówki na licencji" i "inne".


Lego Star Wars

Zacznijmy od tych pierwszych, a konkretnie od "najpierwszych", czyli oczywiście Gwiezdnych Wojen. Choć wydano w tej serii zaledwie trzy gry, za sprawą różnych portów, reedycji i kombinacji zdaje się, jakby było ich co najmniej dziesięć. Pierwszą było po prostu Lego Star Wars: The Video Game, które obejmowało pierwsze trzy epizody (nową trylogię) Gwiezdnych Wojen oraz jeden segment z epizodu czwartego. Druga gra, Lego Star Wars II: The Original Trilogy, stanowiła podróż sentymentalną, w którą chętniej udawały się już całe rodziny. Zawierała oczywiście epizody IV–VI. W 2011 roku wydano również Lego Star Wars III: The Clone Wars, oparte oczywiście na serialu animowanym o tym samym tytule.


Lego Batman

O człowieku-nietoperzu wypada wspomnieć zwłaszcza ze względu na niedawną premierę trzeciej odsłony – Lego Batman 3: Poza Gotham. Aby poznać początek tej pięknej współpracy duńskich klocków i amerykańskiego mściciela, należy cofnąć się do roku 2008, kiedy to na około dziesięciu platformach ukazało się Lego Batman: The Videogame. Była to pierwsza licencjonowana przygodówka Lego, która nie opierała się na istniejącej historii, przedstawiając zamiast tego nową, zupełnie nieznaną fabułę. Ponad dwa lata temu wydano również Lego Batman 2: DC Super Heroes, w której wcielić się mogliśmy już nie tylko w Nietoperka, ale i inne postacie z uniwersum DC. Gra zawierała aż 70 grywalnych postaci. Brzmi porażająco? Lego Batman 3: Poza Gotham ma ich aż 150...


Lego Lord of the Rings/The Hobbit

Spośród wszystkich gier Lego korzystających z marek zewnętrznych wybrałem Śródziemie. Nie bez powodu – jedną z najnowszych gier Lego w ogóle jest Lego The Hobbit (2014), a cała współpraca rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku. Wydano zaledwie dwa tytuły (w wielu różnych wersjach na różne platformy) – choć Lego The Hobbit ukazało się przed najnowszym filmem ze Śródziemia, zawartość związana z "Bitwą Pięciu Armii" dodana zostanie jako DLC.


Wśród licencjonowanych gier Lego znaleźć można również Lego Indiana Jones, Lego Rock Band, Lego Harry Potter, Lego Pirates of the Caribbean oraz Lego Marvel Super Heroes. W przypadku produkcji niezwiązanych bezpośrednio z żadną licencją, mamy do czynienia ze sporym zróżnicowaniem – kartingowe Lego Racers, komediowo-przygodowe Lego Island, symulator zarządzania parkiem rozrywki – Legoland czy symulator klockowego boga – Lego Loco. Przyjrzyjmy się jednak trzem innym.


Redaktor
CD-Action
Wpisów1101

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze