Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITGood Old Games - oficjalnie GOG.com. Zmiana nazwy i profilu działalności

Hut wtorek, 27 marca 2012, 7:58 O grach inaczej
GOG.com
GOG.com

Umiera Good Old Games, niech żyje Good Old Games! Dziś o godzinie 10.00 startuje nowa wersja wymyślonego przez CD Projekt serwisu ze starymi grami, która przyniesie wiele znaczących, biznesowych zmian - w tym nową nazwę i nieco inny profil działalności.

Nowa nazwa serwisu to po prostu GOG.com, a więc skrót i tak powszechnie używany przez jego właścicieli i użytkowników już od jakiegoś czasu. Zmiana ta ma jednak głębsze znaczenie biznesowe – założyciele strony chcą bowiem odejść o dystrybucji wyłącznie gier retro i poszerzyć swoją ofertą także o tytuły innego rodzaju: produkcje niezależne i duże tytuły wielkich wydawców wydawane podobnie, jak pudełkowe „reedycje” – a więc od roku do trzech lat po premierze.

Wraz ze zmianą nazwy nie zmienia się jednak filozofia prowadzenia biznesu. Serwis Good Old Games od zawsze stawiał na dystrybucję gier bez tzw. zabezpieczeń DRM, różnego rodzaju programistycznych obostrzeń, które ograniczały dalszą dystrybucję pobranych gier. Nowe tytuły w katalogu GOG.com – także te, które pojawią się w dystrybucji w okresie rok-trzy po premierze – także będą pozbawione tego typu zabezpieczeń, co będzie swoistym testem dla wydawców, którzy dotąd w walce z piractwem szukają jednak innych, bardziej restrykcyjnych rozwiązań.

W wywiadzie udzielonym serwisowi Gamespot, Marcin Iwiński, jeden ze współzałożycieli firmy, podkreśla, że nie zmieniają się również inne wartości wyznawane przez zespół GOG.com, w tym przede wszystkim gwarantowanie równego dostępu do gier użytkownikom na całym świecie. Jak mówi:

“To wartość, na fundamencie której GOG.com został zbudowany. […] By uzmysłowić, jak poważnie do tego podchodzimy, mogę podać przykład wielu gier, których nie ma [na naszym serwisie] tylko dlatego, że niektórzy nasi użytkownicy nie mogliby ich kupić, ze względu na to, że są one zakazane w niektórych krajach. Gry na GOG.com zawsze będą dostępne każdemu, na całym świecie, w uczciwej, jednej cenie. To filar naszej działalności i z uporem (ale i przyjemnością) będziemy się go trzymać”.

Obecne zmiany na GOG.com to drugie tego typu wydarzenie w niedługim czasie. Ostatnia zmiana serwisu miała miejsce we wrześniu 2010 roku, które promowana kontrowersyjną akcją „Koniec Good old Games” – właściciele serwisu przez trzy dni utrzymywali, że zostanie on wkrótce zamknięty, ostatecznie jednak okazało się, że ogłoszono jego wyjście z fazy testów beta. Zamieszanie wywołane tą akcją i późniejsze decyzje biznesowe odpłaciły się jednak z nawiązką – jak donosi serwis Parkiet.com w 2011 r. serwis zarobił netto 4,8 miliona złotych, z czego okrągły milion wypłacił jako dywidendę spółce-matce CD Projekt - Adam Kiciński z CD Projektu zapowiada, że zostaną one wydane na rozwój, a więc m.in. produkcję nowych technologii i gier.
 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: GOG.com,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 28 marca 2012, 0:26   UncleKaNe

Niech naprawdę odświeżą dużo starych tytułów, to będzie o czym gadać. I prosiłbym o coś innego niż DosBox..

wtorek, 27 marca 2012, 21:49   Neonity

@Shaker poza niektórymi grami najdroższe są za 10dolców co po przeliczeniu na zł daje 30-35 jeśli nie masz nawet tyle to jak ty płacisz za internet? w dodatku większość takich sklepów jest w euro a gdybyś nie wiedział 1euro=4zł 1$=3zł więc i tak jest taniej jak na np. takim steamie (przeliczenia walut zaokrągliłem wiadomo że jeszcze jakieś grosze są i wyjdzie więcej jak te 3zł)

wtorek, 27 marca 2012, 21:36   Shaker

A ceny polskie gdzie tam są? Bo ja widzę tylko dolary, które nijak odpowiadają polskim realiom.

wtorek, 27 marca 2012, 21:26   agentxxx

Była Nasza Klasa, teraz jest NK.pl
Było Good Old Games, teraz jest GOG.com

wtorek, 27 marca 2012, 18:25   ybraks

Nie rozumiem w ogóle zarzutów,że nie można płacić złotówkami ponieważ ten serwis jest ogólnoświatowy i ma dotrzeć do jak największej liczby uzytkowników a nie być zamkniętym gettem polskim...Oczywiście brak DRM będzie powodował chęć bezprawnego rozpowszechniania,lecz moim skromnym nie ma dobrego lekarstwa na złodzieji-piratów :D Jestem bardzo szczęśliwy,że polski serwis próbuje namieszać na rynku gier pC :-)

wtorek, 27 marca 2012, 16:30   Catra

Z tymi falloutami na STEAMie to nie wiem. Nie będe kupował 5 wersji , żeby sprawdzać ;p . Choć wątpie aby starsze gry były zlokalizowane na STEAMie.

wtorek, 27 marca 2012, 16:19   ZAGGI

i raymana designer - jak bym nie kombinował to grać się nie dało na full ekranie, do tego muzyka nie działała. A w tych grach muzyka jest genialna i naprawdę jej szkoda.
@Catra: Mnie niestety źle wyświetlały kolory, wersji z cda już dawno nie mam;)
Jak jest z grami ze steama i pl? W opisie nie ma pl języka a mimo to portala 2 mam po polsku, guardian of light już nie. Czy oba fallouty też byłyby pl? Pytanie czysto teoretyczne bo problem z falloutami mam już rozwiązany ale warto wiedzieć na przyszłość;)

wtorek, 27 marca 2012, 16:13   ZAGGI

@eddy89: Dzięki, masz u mnie piwo:D Sposób działa rewelacyjnie z obiema częściami. Z ciekawości ściągnąłem też wersje gog i oczywiście są po angielsku. Za to wielkim plusem są u nich w zestawie gotowe poradniki tapety i masa tematycznych avatarów. Angielski mam opanowany dość dobrze jednak w erpegi gdzie jest masa tekstu wolę grać po polsku, szybciej się czyta gdy nie trzeba się w ogóle zastanawiać nad znaczeniem słów.
@XERNOS: Do dosboxa mam awersję odkąd próbowałem odpalić oryginalnego raymana

wtorek, 27 marca 2012, 16:13   MakeMyDay

"Szkoda tylko że gry które wychodziły w Polsce po polsku nie są możliwe do kupienia w tej wersji polskiej, za wyjątkiem kilku wyjątków." - masło maślane o smaku masła z dodatkiem masła. gz

wtorek, 27 marca 2012, 15:43   Wojxar

Oj tam oj tam. Co tam że to praktycznie jedyny serwis skąd można ściągnąć fajne stare gry? Ja chce płacenie sms&039;em D:

Podobne newsy

GOG: Letnia wyprzedaż i Obduction do odebrania za darmo

News
czwartek, 30 maja 2019

gog-letnia-wyprzedaz-i-obduction-do-odebrania-za-darmo Jeśli przepadacie za przygodówkami, warto skorzystać z okazji i dodać grę do swojej kolekcji.

Komentarzy:
2

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Przeczytać (lub usłyszeć, bo przygotowaliśmy również wersję audio) powinni go zarówno gracze, jak i developerzy.

Komentarzy:
9

Pecety z serii Trident gabarytami przypominały zawsze konsole obecnej generacji. Stąd też moje zdziwienie, gdy do redakcji zawitał Trident A – sprzęt jeszcze bardziej bezkompromisowy, tak pod względem specyfikacji, jak i rozmiarów.

Komentarzy:
3

Przepracowany tester nie zauważa buga, scenarzysta z łapanki pisze brednie, a support nie odpowiada na nasz problem, bo właśnie został zwolniony. Gry to poważny biznes z poważnymi problemami, wobec których bywamy bezbronni. Oręża mogą wkrótce dostarczyć związki zawodowe.

Komentarzy:
7

20-osobowy zespół, kilkadziesiąt wyjazdów do Czarnobyla, 114 lustrzanek, ponad 3000 wspierających na Kickstarterze, 200 tysięcy wpłaconych dolarów. Duże liczby i nie mniejsze oczekiwania – oto Chernobylite.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z