Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITRanking: Obrońcy krzyża

Hut niedziela, 22 sierpnia 2010, 14:57 O grach inaczej

W ciągu ostatnich tygodni do najczęściej stosowanych powiedzeń Polaków, obok „pożycz stówę” i „ale urwał”, dołączyło „Brońcie krzyża!” (opcjonalnie „Oddajcie kżyrza mjastu”). Co to ma wspólnego z grami?

W związku z zajściami na Krakowskim Przedmieściu szara polska rzeczywistość została wypełniona dotąd niespotykanymi zachowaniami i postawami. Że jak? Niespotykanymi? A skąd! Niektórzy bohaterowie naszych ulubionych gier stoją na straży krzyża już od dawna. Oto ranking "growych" obrońców krzyża:

 

7. Zombie (gry RPG)
Pozbawione świadomości kulejące ciała, magicznie ożywione w celu siania popłochu, możemy znaleźć w wielu rolplejach w okolicach cmentarzy, kurhanów i tym podobnych miejsc masowego spoczynku. Na okolicznych nagrobkach z reguły umieszcza się krzyże, na drodze do których plączą się zastępy złowrogich, lecz w pewnym sensie uroczych ożywieńców chcących nas pożreć. To, co jest w popularnych zombiakach szczególnie zauważalne, to lakoniczność w wyrażaniu swoich zamiarów. O ile skrajnie prawicowe bojówki w Warszawie posługują się znanym dwuwyrazowym hasłem, o tyle naszym nieumarłym znajomym wystarczy wymowne „Móóóóóóózg!”.

 

 6. Upadłe Anioły (Fahrenheit)
Mimo złych zamiarów względem głównego bohatera pierwszego hitu Quantic Dream skrzydlate fantomy to chyba najbardziej racjonalnie umiejscowione istoty spośród wszystkich wymienionych w zestawieniu. Kiedy Lucas Kane ucieka przed niefortunnym splotem wydarzeń (jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, popełnił morderstwo, którego nie popełnił), szuka ukojenia w murach kościoła Świętego Pawła. Bohater spokoju jednak nie odnajduje, gdyż przedstawiające aniołów rzeźby ożywają i próbują go uśmiercić. Scena ma niewyraźny charakter i mężczyzna nie ma pojęcia, czy dręczące go eteryczne zjawy są rzeczywiste. Brrr…współczuję samotnikom modlącym się w świątyni poza godzinami mszy.

 

5. Scarlet Crusade/Scarlet Onslaught (World of Warcraft)
Fanatyczna frakcja znana z Blizzardowskiego MMO jest bardzo wyraźnym nawiązaniem do niesławnej hiszpańskiej inkwizycji. Co ciekawe, niejako zaprzecza dotychczasowej konwencji nieumarłych istot, gdyż organizacja ta została powołana do eksterminacji społeczności umarlaków. Siedziby Scarlet Crusade/Onslaught to miejsca o charakterze religijnym – ulubione przez graczy Scarlet Monastery (w skład których wchodzą między innymi cmentarz i katedra) czy uzbrojona świątynia w Stratholme. Symbolika krzyża obecna jest również w emblematach, którymi posługują się Szkarłatni Krzyżowcy (jak zostali nazwani w dość niezgrabnym, polskim tłumaczeniu planszowego WoW). Kiedy spróbujemy zakłócić ich spokój i zbezcześcić krzyż na emblemacie, wtedy…no, dobrze wiecie, co będą robić.

 

4. Wojska Haven (Heroes of Might and Magic V / Dzikie Hordy)
Gatunkowo najbliższe nam ugrupowanie spośród wszystkich grywalnych w Heroes of Might and Magic. Projektując jedyne ludzkie osiedle twórcy z Nival w kilku miejscach nawiązali do istotnej roli, jaką odegrała religia w naszych dziejach. Kapłani, Mroczni Kapłani i Inkwizytorzy stosują bardziej radykalne metody, niż standardowe i do bólu już oklepane kazania. Co ciekawe, w przypadku owych jednostek proste sposoby okazują się skuteczniejsze, niż słowny ekumenizm. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na broń Aniołów, Archaniołów oraz Serafinów, które dzierżą miecz o rękojeści składającej się z dwóch skrzyżowanych ramion. Rzeźba uzbrojonego skrzydlatego wysłannika niebios znajduje się też na Kapitolu. Samozwańczy obrońcy poczują się więc jak w domu podczas oblężeń, kiedy trzeba będzie kamiennego krzyża zwyczajnie obronić.

 

3. Robert De Sable (Assassin’s Creed)
Robert to rycerz, Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy, który prowadził ich do boju podczas trzeciej krucjaty w 1191. Działając w myśl znanej wojskowej doktryny, że najlepszą obroną jest atak, de Sable bronił krzyża poprzez podbój kolejnych obszarów Ziemi Świętej we spół w zespół z armią fanatycznych sprzymierzeńców. Co więcej, zdaniem krzyżowca cel uświęca środki, czemu dał dowód podstawiając kobietę jako sobowtóra i narażając ją na śmierć. Na szczęście asasyn Altair przekonał się o fortelu i dotarł do Roberta, kończąc jego marny żywot przy pomocy nieodłącznego ukrytego w nadgarstku ostrza.

 

2. Dante (Dante’s Inferno)
W grze bardzo luźno opartej "na motywach znanej powieści Boska Komedia" [żart!] tytułowy Dante wyrusza w makabryczną podróż przez wszystkie kręgi piekielnych otchłani, aby odzyskać ukochaną Beatrycze. W tym celu używa Kosy, którą wykradł samej Śmierci, by przebić się przez niezliczone zastępy złowrogich istot. Stojących mu na drodze potworów pozbywa się także przy pomocy krzyża, który w Dante’s Inferno pełni funkcję broni dystansowej, miotającej świetliste pociski (rzecz jasna, w kształcie krucyfiksu) we wszystko co się rusza. Całe szczęście, że krzyż znajdujący się pod Pałacem Prezydenckim nie posiada podobnych właściwości. Wówczas broniłby się sam, a wszelkie próby przeniesienia go skończyłyby się duchową wizytą w podziemnych czeluściach.

 

1. Nathaniel Williams (Heavy Rain)
Pierwszy główny podejrzany w sprawie Zabójcy Origami posiada rozmach, jakiego pozazdrościć mogą mu wszyscy obrońcy sakralnego symbolu razem wzięci. Szalony dewota w domowych pieleszach, zamiast ładnego wzorku na tapecie, obił wszystkie ściany krzyżami różnego autoramentu. Kiedy dwaj śledczy składają mu wizytę, Nathaniel w jednym z nich widzi szatana i usiłuje go przepędzić wyciągając zza pazuchy niekonwencjonalną broń, czyli … krzyż. Ku jego wielkiemu zaskoczeniu i tak zostaje aresztowany. Cóż, panie Williams, Ameryka to nie kraj dla pana. Między Odrą a Bugiem z pewnością nikt by pana nie ruszył.

 

---

Nagroda specjalna: Gracze w Capture The Flag (wiele gier z trybem multiplayer)
Słynny tryb multi zwany Capture the Flag, polegający na odebraniu flagi przeciwnikowi i przetransportowaniu jej do własnej bazy, znają chyba wszyscy. Popularne jest również najbardziej podstawowe z założeń rozgrywki – kilku po flagę, kilku do bazy bronić sztandaru. I choć krzyż (poza ostatnio umieszczonym w Internecie fotomontażem) nie jest obecny, to sposób postępowania graczy i obrońców warszawskiego memoriału jest niemalże identyczny.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Ranking,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 17:01   mgrcichy

@gromaniak15
Gdyby, np. żydzi, musieli pracować wtedy kiedy niemal wszyscy siedzą w domach i oglądają Kevina, była by to z kolei dyskryminacja

niedziela, 29 sierpnia 2010, 13:26   Panmops

A gdzie predator? On w chałupie ma sporo krzyży, tylko że ludzkich xD

czwartek, 26 sierpnia 2010, 20:21   Kari9874

niech ktoś stworzy gre pt. Obrońcy Krzyża ( strategia ) wiecie jaka będzie grywalność !!!
Koszt gry : 2 zdrowaśki i 3 pacierze

środa, 25 sierpnia 2010, 12:27   Dessot34

Gdzie jest Mariusz!?

wtorek, 24 sierpnia 2010, 10:41   DxDspensin

Gdzie jest krzyż!!
xD (słysze to codziennie na mieście... wszyscy to mówią z powodu &039;ciekawych&039; filmików na Youtube;)
Dobrze jest mieć krzyż w lodówce! :D

poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 21:38   Ch33rry

@Sciass gdyby nie było tematu nie było by też dylematów;/ Czemu karcisz tych którzy mają prawo się wypowiadać... zamiast tych którzy bezczelnie spamują tj. Hut... ?

poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 21:35   Ch33rry

Eee tam @Thuv mało szumu robi... od razu się go czepiacie... cieszę się, że mnie nawet komentowanie znudziło bo już dawno była by zadyma :P

poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 17:02   Sciass

Panowie - Sugeruję zakończenie przerzucanie się inwektywami odnośnie tego kontrowersyjnego tematu. Dotyczy się to szczególnie Ciebie, Thuv.

poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 15:15   majonez

A potem Rodzina i Koledzy dziwią się, że nie jestem patriotą. Z tym krzyżem to naprawdę przegięli. A pomnik? Może Statua Wolności z Kaczyńskim? Ja myślę, że Jaruś chce postawić pomnik brata, bo myśli może, że naród obwoła go prezydentem i zamieni tabliczkę spod pomnika z napisem "Lech Kaczyński" na "Jarosław Kaczyński"?

poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 13:58   Reel Mixer

Psho7 - Nie dość, że jesteś Wielkim Polakiem, to jeszcze gospodarzem tej strony? Ghost, to TY??? Nieee, to nie możliwe. Przepraszam Ghosta, że tak pomyślałem.
Nie ma w tobie za grosz pacyfizmu. Nie pomacham ci środkowym palcem, bo to wulgarne i niegrzeczne. Spuszczę cię za to w klozecie zapomnienia. Pshshshsh...

Podobne newsy

Ranking: Polska niepodległa

News
piątek, 11 listopada 2011

ranking-polska-niepodlegla Wiedźmin, Bulletstorm, cykl Two Worlds, Dead Island, seria Call of Juarez... coraz śmielej możemy mówić, że Polska grami stoi. Co więcej, jesteśmy obecni także w niejednej grze zagranicznych twórców. Przy okazji Święta Niepodległości warto zatem przypomnieć sobie najciekawsze polskie akcenty w grach.

Komentarzy:
126

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Rozmawiamy Jesperem Kydem, wielokrotnie nagradzanym kompozytorem muzyki do gier i filmowej.

Komentarzy:
8

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
2

W programie na ten tydzień znalazły się dwa tytuły krótkometrażowe i jeden zdecydowanie nieprzeznaczony dla tych, którzy mają mało czasu. Ale ponoć wart każdej godziny.

Komentarzy:
9

To historia bardzo inteligentnego i zdolnego człowieka, który w trzy lata zdobył i stracił fortunę. To opowieść o człowieku, który w latach 80. XX wieku wprowadził komputer pod strzechy, a dziś nie ma i nie chce mieć komputera.

Komentarzy:
15

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z