49
13.01.2010, 09:52Lektura na 2 minuty

Dante´s Inferno: Szczyt bezczelności? Przerobić XIV-wieczny poemat na grę, a potem wydać go, z jej bohaterem na okładce

Rozumiem, że trzeba chwytać się wszelkich środków, by nakłonić młodzież do czytania lektur, ale to chyba przesada. Bohater gry Dante's Inferno, bazującej na motywach słynnej Boskiej Komedii, trafi na okładkę jej nowego wydania.


Hut

Wydawnictwo Random House i Electronic Arts ogłosiły, że wkrótce na rynek trafi nowe wydanie Boskiej Komedii Dante Alighieriego, XIV-wiecznego poematu, którego treść stała się inspiracją dla twórców gry Dante's Inferno.

W tej reedycji, poza oryginalnym poematem w tłumaczeniu Henry Wadsworth Longfellowa, wybitnego poety okresu romantyzmu (XIX wiek), uznawanego za "króla poezji amerykańskiej" (co czyni go, w uproszczeniu, tamtejszym odpowiednikiem Mickiewicza), znajdziemy wstęp napisany przez producenta gry Jonathana Knighta (urodzonego w drugiej połowie XX wieku, wybitnego producenta dodatków do Simsów, oryginalnego The Sims 2 oraz konsolowego The Simpson Game) oraz 16-stronicową wkładkę z artami z gry, prezentującymi "przemianę bohaterów poematu w postaci z gry"). Wszystkie te skarby trafią na rynek 19 stycznia, sama gra pojawi się zaś 12 lutego, w wersjach na X360, PS3 i PSP

Tu warto dodać, że - cytując nawet Wikipedię, źródło niekoniecznie najwyższych lotów - Boska Komedia jest: "syntezą średniowiecznej myśli filozoficznej, historycznej, teologicznej oraz panoramą świata. Jako arcydzieło literatury włoskiej, należy do klasyki światowej i wywarła znaczny wpływ na kulturę europejską. Poemat przedstawia wizję wędrówki bohatera przez zaświaty – Piekło, Czyściec i Niebo. Pomysł wędrówki w zaświaty (zwany katabazą) zaczerpnął Dante od swoich poprzedników – motyw ten pojawia się w literaturze starożytnego Rzymu (bezpośrednią inspiracją Dantego była Eneida Wergiliusza) jak i literaturze okresu średniowiecza. Dante rozwinął ten motyw w obszerny poemat, czyniąc samego siebie głównym bohaterem. [...] Wedle wyznania samego autora [...] napisał on Boską Komedię po to, aby oddać hołd swojej zmarłej ukochanej, Beatrycze, aby pokazać światu ogromną miłość, jaką żywi do niej. Kolejną motywacją było pragnienie wskazania ludzkości drogi do odrzucenia występnego życia. A zatem jest to motywacja moralistyczno - religijna, typowa dla średniowiecza: Pędzący żywot wygnańca Dante żywił przekonanie, że ludzkość zbłądziła. Być może chciał odstraszyć ludzi od grzechów wizjami okropnych kar, jakie czekają ich po śmierci w Piekle".

Tymczasem gra wygląda tak (to najnowszy z wypuszczonych przez twórców Dante's Inferno "Pamiętniczków developera"):



 


Redaktor
Hut
Wpisów4059

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze