4
25.10.2021, 18:00Lektura na 4 minuty

[Sprawdzam] Jak wyglądałaby karta z twoją ksywką?

Moja kosztowała jeden punkt krwi i miała statystyki 7/7.


Iza „9kier” Pogiernicka

 


Inscryption

Daniel Mullins Games | PC | karcianka • horror • logiczna

 

Nowa gra Daniela Mullinsa, twórcy Pony Island, The Hex i wielu ciekawych krótkometrażówek, w końcu ujrzała światło dzienne. Jest nie tylko tym, czego się spodziewałam – mroczną roguelike’ową karcianką z elementami znanymi z escape roomów – a także czymś znacznie ciekawszym. Klimatyczna mechanika poświęcania zwierząt, by zagrywać kolejne, a nawet własnych części ciała jest szalenie wciągająca i działa na wyobraźnię, a okazuje się jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Żeby uniknąć spoilerów, powiem tylko, że fani poprzednich gier developera odnajdą w niej znajome motywy, a gra okazuje się czymś więcej, niż to, co widać na pierwszy rzut oka. Gdy to piszę, jestem ponoć dopiero w połowie, ale już wiem, że Inscryption ma olbrzymią szansę znaleźć się w pierwszej trójce moich gier roku. Rekomenduję ją z całego serca (wszystkich dziewięciu!) i przypomnę, że przed ewentualnym zakupem możesz przetestować demo. Leć i pobieraj!

 


The Riftbreaker

EXOR Studios | PC, PS5, XSX | RTS • mech • prosta ekonomia

Po premierze Riftbreakera w końcu miałam okazję na spokojnie przejść misję samouczkową, która w demie sprawiała, że mój mocny sprzęt – notabene spełniający zalecane ustawienia sprzętowe – kaszlał i pluł. Jak się okazało, po premierze gra zoptymalizowana jest niewiele lepiej, zawiesza się podczas automatycznego zapisu nawet na mocnych konfiguracjach i w 720p, wyglądając zresztą w tej rozdzielczości naprawdę źle. Wszystko to byłabym w stanie jeszcze przełknąć, gdyby nie fakt, że Riftbreaker kompletnie kłóci się z moim stylem grania – wymaga pełnego skupienia, nie ma aktywnej pauzy i jako wybór na stream w ogóle się nie sprawdził. Próbowałam jednocześnie grać i rozmawiać i nie byłam w stanie robić żadnej z tych rzeczy. Sama rozgrywka wydaje się w porządku – z They Are Billions czerpie ochronę bazy przed hordami, a do tego daje graczowi bezpośrednią kontrolę nad uzbrojonym po zęby mechem. To więc trochę RTS, trochę strzelanka z widokiem z góry i chyba preferowałabym grę bardziej, gdyby trzymała się tego pierwszego gatunku. Dwie godziny z produkcją w zupełności mi wystarczą. Z kolei enki, który kończy kampanię, narzeka na fakt, że zbudowana kiepsko baza będzie potem towarzyszyć graczowi do końca trybu fabularnego – a potencjalne zaczynanie tego samego od nowa kilkakrotnie jeszcze bardziej mnie do mechaniki zniechęca. Pas.

 


Szarlatani z Pasikurowic (Quacks of Quedlinburg)

Wolfgang Warsch | planszówka • warzenie mikstur • 2-4 graczy

Dostałam „Szarlatanów z Pasikurowic” – w wersji angielskiej, którą natychmiast przechrzciłam na „Potion Craft” – na urodziny 2,5 tygodnia temu i od tego czasu graliśmy w nią cztery razy, za każdym razem trochę inaczej ze względu na cztery zestawy zasad zwane tutaj księgami zaklęć. Zabawa polega na warzeniu jak najpotężniejszych mikstur, a robi się to, wyciągając w ciemno z torby (każdy osobno) różnobarwne tokeny tak, by nie suma białych żetonów nie przekroczyła 7. Jednak to tylko podstawowa reguła, modyfikowana przez wspomniane księgi, które determinują to, co dają różne kolory żetonów. Jest tu dużo dodatkowych mechanizmów – zakupy, ogony szczurów wrzucane do kotła, krople na stałe ulepszające kolejne mikstury – i jestem w stanie wybaczyć planszówce nawet granie na punkty, za czym zazwyczaj nie przepadam. „Szarlatani z Pasikurowiec” to tak naprawdę wypełniony prostymi kombosami deck builder z sesjami trwającymi ok. 45 minut i mechaniką zbudowaną wokół pomagania tym, którzy zostają w tyle. Nie miałam jeszcze okazji przetestować dodatków („Szeptuchy” i „Znachorzy”), ale nie wykluczam, że ostatecznie zagoszczą na moim stole. Dzięki, Mundek, za polecankę!

 

„Sprawdzam” to cykliczny segment, w którym co poniedziałek przyglądam się trzem ogrywanym akurat produkcjom – głównie niezależnym, ale nie tylko. Jeżeli ci się podoba, zachęcam do rzucenia okiem na POPRZEDNIE ODCINKI

Jeśli masz ochotę razem ze mną poznawać nowe tytuły, zapraszam na MÓJ KANAŁ NA TWITCHU (od wtorku do czwartku od ok. 13, w piątki i soboty od ok. 16). Do zobaczenia!


Redaktor
Iza „9kier” Pogiernicka

Streamuję w przyjemnej atmosferze gry, których nie znasz. Zajrzyj: www.twitch.tv/9kier ;)

Profil
Wpisów384

Obserwujących27

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze