Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITEuropejska dyrektywa o prawie autorskim (ACTA 2) – o co chodzi?

enki czwartek, 13 września 2018, 10:22 Technologie

Wczoraj Parlament Europejski przegłosował przyjęcie projektu nowej dyrektywy unijnej o ochronie prawa autorskiego. Zawiera on na tyle kontrowersyjne zapisy, że w wielu miastach odbyły się protesty przeciw jego wprowadzeniu, oskarżające polityków o cenzurę internetu.

W zamyśle projektantów ustawy ma ona chronić m.in. prawa twórców publikujących swoje utwory w sieci, biorąc jednocześnie na muszkę największe serwisy pokroju Google’a i Facebooka. Próba regulacji niezgodnych z prawem praktyk dotknie jednak niemal wszystkich, którzy mają cokolwiek wspólnego z tworzeniem i publikowaniem treści w internecie. Najwięcej kontrowersji wzbudzają zaproponowane artykuły 11. i 13. ustawy nazywanej potocznie ACTA 2.

Artykuł 11. dotyczy tzw. praw pokrewnych dla wydawców prasowych. Na jego mocy na korzystanie z obszerniejszych odniesień i cytatów z opublikowanych w sieci artykułów będzie trzeba wykupić od ich twórcy licencję. Ma ono uderzyć przede wszystkim w internetowych gigantów, często i w różny sposób korzystający z treści, nie oferując żadnego wynagrodzenia ich twórcom. Haczyk jednak jest w tym, że zarówno wspomniane Google, jak i Facebook zdążyły już oświadczyć, że nie mają zamiaru dostosować się do europejskiego prawa, co może poskutkować np. wyłączeniem żądających opłat za licencję twórców i serwisów z wyników wyszukiwania w ich serwisach. [Co sprowadzi się do tego, że twórcy i serwisy będą i tak udzielać licencji za darmo, bo kto chciałby zniknąć z wyników wyszukiwania? – dop. CormaC]

Specjalny komunikat Parlamentu Europejskiego precyzuje przy tym, że dzielenie się linkami do artykułów opisanymi pojedynczymi słowami nie będzie podlegało pod proponowane prawo. Wyłączone z przestrzegania dyrektywy będą również niekomercyjne i open-source’owe platformy pokroju Wikipedii czy GitHuba.

Artykuł 13. z kolei z pełną mocą uderzy w duże serwisy i agregatory treści, ale także dostawców internetowych – od krajowego giganta po administratora sieci osiedlowej – wymuszając na nich obowiązek kontroli publikowanych materiałów. Portale będą musiały skutecznie filtrować treści niezgodne z prawem oraz łamiące prawa autorskie, co wielu protestujących równa z końcem wolności internetu i wprowadzeniem jego całościowej cenzury. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób prawo wpłynie na twórców i odbiorców memów, ale na pewno trudne czasy nadejdą dla moderatorów. [Jeżeli oznaczałoby to konieczność przeorania komentarzy oraz wpisów na forum wstecz, dużym serwisom, w tym nam, będzie się opłacało po prostu wykasować wszystko hurtem i zacząć od nowa, bo ogarnięcie ponad 4 milionów postów na naszym forum jest po prostu niewykonalne – dop. CormaC]

Wczorajsze przyjęcie projektu dyrektywy nie jest jednoznaczne z usankcjonowaniem proponowanego w niej prawa. Jej zapisy obecnie zawierają bardzo ogólnikowe sformułowania pokroju „dużych ilości” materiałów publikowanych przez użytkowników czy „odpowiednich i proporcjonalnych” metod filtrowania niepożądanej zawartości. Prace nad jej zapisami będą trwały do stycznia 2019 roku, na kiedy to zaplanowano ostateczne głosowanie nad jej przyjęciem. Wczoraj 438 europarlamentarzystów zagłosowało za, przeciwko zaś – 226.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 19 września 2018, 14:11   Tesu
@Muidus
Przeciez juz Ci wczesniej napisalem, ze nie zamierzam Cie w tym wyreczac. Masz problemy z czytaniem czy krotka pamiec?
środa, 19 września 2018, 13:57   Muidus
@Tesu przestań błaznować
wtorek, 18 września 2018, 16:04   Tesu
A co do Internetu bedacego “jedynym zrodlem prawdziwych informacji”... coz, i tak, i nie, bo ile to juz razy ludzie bezkrytycznie i calkowicie bezmyslnie lykneli zmyslone linformacje, bo wyczytali je w internecie i bez jakiejkolwiek weryfikacji uznali je za prawdziwe i dalej przekazywali innym?
wtorek, 18 września 2018, 15:59   Tesu
@sytrus2007
Tak z czystej ciekawosci zapytam, co Ci konkretnie ta Unia ukradla i w czym oszukala? Z drugiej strony wszystko to, co napisales, mozna powiedziec tez o naszych rodzimych politykach - obsadzanie swoich krewnych i znajomych gdzie sie da, niedotrzymywanie obietnic, trwonienie pieniedzy podatnikow na prywatne podroze, niezasluzone nagrody czy wspieranie panstwowych nierentownych spolek...
poniedziałek, 17 września 2018, 16:08   sytrus2007
Jestem za rozwiazaniem UE to sa oszusci i zlodzieje i narzucaja nam swoje prawa mendy jedne ktore nic nie robia, pierdza w stolek a my placimy za wszystkie ich przyjemnosci. Internet to jedyne zrodlo prawdziwych informacji i UE nie moze nam tego zabronic inaczej bedziemy prostestowac. Nie dajmy sie UE !!!
poniedziałek, 17 września 2018, 14:11   Sapiens
"Ale wszystko już było dobrze, wreszcie było dobrze; walka się skończyła. Odniósł zwycięstwo nad samym sobą. Kochał Unię Europejską"
sobota, 15 września 2018, 15:54   Arthas1225
pogratulować POwca
sobota, 15 września 2018, 10:20   Gieszu
Kolejna cegiełka dołożona jak na życzenie by coraz bardziej nienawidzić tego eurokouchozu. A poza tym uważam, że UE powinna być zniszczona
piątek, 14 września 2018, 22:25   mapokl
@goliat Wbrew opinii niektórych dyrektywy UE nie są wprowadzane bezpośrednio do prawa krajów członkowskich, a są zobowiązaniem krajów do wprowadzenia regulacji prawnych w związku z określonym celem. Stąd nazwa - dyrektywa. Dlatego dyrektywy są zawsze dość ogólnikowe tak by każde państwo mogła dostosować je do swojej specyfiki prawnej. Nie znaczy to, że państwa mogą je przekręcać dowoli, bo w przypadku braku wdrożenia, obywatel UE może się powołać bezpośrednio na dyrektywę (w określonych warunkach).
piątek, 14 września 2018, 20:10   kicunio
Hello darknet my old friend.

Artykuły

Ciekawostka: w XVII wieku bobry uważane były za potrawę postną. Z kolei w Innsmouth...

Komentarzy:
0

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z