70
19.01.2016, 09:45Lektura na 3 minuty

That Dragon, Cancer ? recenzja cdaction.pl

Są gry, których wygrać się nie da.


Mateusz Witczak

Kilka lat temu małżeństwo Greenów dotknęła tragedia – u ich rocznego syna zdiagnozowano nowotwór mózgu. A choć lekarze dawali chłopcu cztery miesięcy życia, ostatecznie udało mu się przeżyć w szpitalnym łóżku aż cztery lata. Zebrawszy na Kickstarterze ponad 100 tys. dolarów Greenowie przekuli swe doświadczenia w spowiedź, jakiej – pod względem rozgrywki – blisko do efemeryd pokroju Dear Esther. Na ich tle wyróżnia ją jednak brak pretensji do niepotrzebnego intelektualizowania.

that-dragon-cancer-1_177nb.jpg

Narratorzy snują opowieść z niedostępną zawodowym scenarzystom szczerością, przeplatając kolejne sekwencje monologami, podczas których artykułują myśli towarzyszące im na różnym etapie walki z chorobą. Otwarcie mówią o własnych załamaniach i słabościach. Na pewnym etapie tworzą wręcz interaktywne muzea, w jakich możemy wczytać się w listy osób, jakie wygrały walkę z nowotworem, bądź w życzenia powrotu do zdrowia, nadsyłane przez przyjaciół rodziny.

Zanim jednak przejdziemy dalej, zadajmy sobie wspólnie pytanie: czym jest gra komputerowa? Jeżeli przyjmiemy, że książkę konstytuują słowa, film jest splotem scenariusza, obrazów i dźwięków, odpowiedź narzuca się sama: gameplayem. I na tym polu That Dragon, Cancer, teoretycznie kładzie się na deskach. Do obsługi wystarcza (zazwyczaj) jedynie mysz. Ot, klikamy w rejon, w jaki chcemy przemieścić postać, bądź inicjujemy interakcję, od czasu do czasu uczestnicząc w fatalnie zrealizowanych minigrach. Jest to-to toporne i nieintuicyjne, niekiedy obiekty nie reagują na próby przesunięcia, kamera wariuje, modele postaci wtapiają się w tekstury, bądź całkiem znikają.

that-dragon-cancer-2_177nb.jpg

Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze