45
23.01.2015, 11:13Lektura na 3 minuty

[10 dni z M&M Heroes III HD] Frakcje - Zamek

Lubimy się Herosami, a z „trójką” kochamy miłością szczerą i perwersyjną. Tytuł, jaki swego czasu sparaliżował pracę redakcji, a wyżej podpisanemu wyrwał z życia kilkaset godzin, znów jest na językach. Zanim sami odpalicie odświeżenie – przypomnijmy sobie, kim się grało i jak grać, żeby wygrać. Nasz cykl artykułów otworzą gospodarze pierwszej kampanii, w których garnizonie znajdziemy najpotężniejszą jednostkę w grze(*).  


Mateusz Witczak

To w Zamku rozpoczynają się fabularne scenariusze, a w siodle królowej Katarzyny uczymy się herosowego abecadła. Swoją drogą - wyciąg dla świeżaków i sklerotyków: każda z frakcji dysponuje siedmioma oddziałami, które możemy ulepszać. Do boju prowadzą ich bohaterowie, jacy w turach eksplorują mapę, zbierają skarby, napadają na wrogie fortyfikacje i inicjują taktyczne walki. Co kolejkę warto wznieść w naszych włościach kolejne gmachy – część z nich to siedliska potworów/garnizony, ale równie ważna jest rozbudowa rady miasta (pinionżki!) i fortu (lepsza obrona podczas oblężenia, wincyj jednostek!) oraz inwestycja w rozmaite gildie magów czy inne targowiska. Proste?  

A guzik! Z Herosów da się wykrzesać dziesiątki taktyk, a każda rozgrywka (zwłaszcza z kumplami, w trybie gorących krzeseł) ma temperaturę aktywnego wulkanu, na którym przysiadła roznegliżowana Megan Fox. Wróćmy jednak do Zamku - do zaprzyjaźnienia się z tą akurat frakcją zachęca zarówno jej zbalansowana armia (efektywny przyrost, po dwie jednostki latające i strzelające, brak oddziałów o dyskusyjnym zastosowaniu), jak i ekonomia, którą w dużej mierze oparto na drewnie i kamieniu (innymi słowy najpowszechniejszych surowcach w grze). Choć z magią zbrojni nie radzą sobie wybitnie (podobnie jak we Twierdzy i Cytadeli nie da się tu wznieść piątego poziomu gildii czarów), braki w księgach zaklęć nadrabiają szybszym poruszaniem się po mapie (o ile zbudujemy stajnię) oraz potencjałem militarnym i oblężniczym.   

Przy wyborze bohatera lepiej postawić na rycerza niźli kleryka. Szczególnie polecam Valeskę (ze względu na wyspecjalizowanie w łucznikach), a jeśli macie alergię na postaci majtające mieczami – przydatnymi umiejętnościami dysponują Adela (dyplomacja, dzięki której do naszej armii chętniej przyłączą się wrogie oddziały) i Riona (pierwsza pomoc). Podopiecznych warto rozwijać w sztuce wojowania – przede wszystkim inwestować w atak i obronę (rycerze to zresztą klasa o najwyższych szansach na wylosowanie przy awansie tych właśnie współczynników) oraz skille drugorzędne pokroju łucznictwa.

Jednym z pierwszych posunięć Zamkowego stratega winno być awansowanie archerów do poziomu kuszników. Przy czym nie chodzi tu o drastyczny skok statystyk (ten bowiem nie następuje), ale fakt, że ulepszeni strzelcy atakują dwukrotnie (inna rzecz, że – podobnie jak mnisi – w obronie są słabiutcy). Koniecznie zainwestujcie także – chociażby ze względu na mobilność, kontrataki i potencjał do likwidowania jednostek strzelających – w gryfy. Anioły i archanioły zrekrutować trudniej, niż inne jednostki siódmego poziomu, bo też wzniesienie Portalu Chwały wymaga mocy zasobów, a i sami niebianie nie należą do tanich w werbunku. Kto jednak choć raz zmierzył się z nimi na ubitej ziemi ten wie, że warto. To najsilniejsze jednostki w grze(*), a ich silniejsze wersje potrafią wskrzeszać inne oddziały.

Jednym zdaniem: Zamek to wybór bezpieczny i zachowawczy, idealny, jeśli dopiero uczycie się grać lub chcecie wrócić do Erathii bezboleśnie. 

(*) no, przynajmniej tych z podstawki , bo znacznie większy oklep potrafią spuścić błękitne/rdzawe/kryształowe smoki


Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze