50
22.04.2011, 11:11Lektura na 16 minut

Gramy w ruchu - przegląd konsol przenośnych. Którą wybrać? Test!

Są takie chwile w życiu gracza, że musi... wstać od komputera czy konsoli. Kiedy obowiązki wzywają, a "góra" wywiera presję, trzeba ruszyć do szkoły, pracy czy - tfu, tfu! - na randkę. Nie znaczy to jednak, że w drodze (lub już na miejscu) nie można poświęcić chwili na granie, prawda? Oto przegląd tego, co oferuje rynek konsol przenośnych.


Hut

Temat na dziś to więc PSP, iPod touch, iPad 2 oraz 3DS. Pod każdą z tych nazw kryje się w naszym zestawieniu więcej niż tylko jedna konsola. PlayStation Portable funkcjonuje przecież na rynku w postaci modelu PSP-3004 oraz PSP Go, wciąż też, choć raczej już na serwisach aukcyjnych, kupić można starsze edycje tej kieszonsolki. 3DS to tak naprawdę nowa wersja DS-a – w tym sensie, że jest wstecznie kompatybilna, odtwarza więc zarówno świeże trójwymiarowe cudeńka, jak i gry z poprzednika, z Pokemonami i platformówkami z Mario na czele. Dlatego skupiamy się na 3DS-ie, o DS-ie jedynie wspominając - decydując się na konsole Nintendo warto wydać nieco więcej, uzyskując dostęp do większych możliwości (nowych gier i "trójwymiaru"). iPod touch to z kolei niemal iPhone – tyle że bez różnych funkcji telefonu. Przyjęliśmy jednak, że to on właśnie może zainteresować kogoś, kto ma już Nokię, Sony Ericssona czy LG, a nie chce wydawać ponad 2000 zł na nową komórkę – dlatego oceniamy toucha, a nie iPhone’a

iPad 2 zaś pojawił się w zestawieniu jako wyraz wiary w umiejętność przewidywania developerów, którzy wyraźnie podkreślają, że nowy iPad „zmienia zasady gry” i daje mobilnym platformom niebywałe możliwości (głównie za sprawą swojej mocy obliczeniowej). Potwierdzeniem tego są przeznaczone na to urządzenie wersje Dead Space’a, Real Racing 2, Asphalt 6 czy Infinity Blade. Z tego powodu piszemy o „dwójce”, choć pewnie dużo taniej byłoby teraz kupić „jedynkę”.

Warto także napisać kilka słów o ocenach, które pojawiają się na końcu opisów poszczególnych sprzętów. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość zaskakujące, ale są konsekwencją wymienionych wyżej kryteriów. Uwzględniamy obecną sytuację na rynku, ale patrzymy też w przyszłość, próbując odpowiedzieć na pytanie, ile satysfakcji za pół roku czy rok będzie dawało urządzenie kupione dziś. Stąd m.in. stosunkowo niska ocena PlayStation Portable. Mimo że to sprzęt w Polsce znany i lubiany, który w ciągu ostatnich lat dał nam wiele godzin wspaniałej rozrywki, kupowanie go dzisiaj, jak się zdaje, nie ma większego sensu - bo nie jest przyszłościowe.

Jednocześnie wystawiając oceny, braliśmy pod uwagę kryterium kluczowe: stosunek jakości do ceny. Dlatego, chociaż trzy czwarte redakcji chciałoby mieć iPada 2, nie jest on wcale zwycięzcą zestawienia.

And the winner is...
Jaka więc powinna być konsola przenośna? Nieduża – najlepiej taka, by zmieściła się w kieszeni. Wyposażona w baterię pozwalającą na co najmniej cztery-pięć godzin gry. Ponieważ to urządzenie do gier, ich zasób powinien być wystarczająco bogaty. Przydałoby się też, by nowe tytuły nie kosztowały fortuny. Funkcje multimedialne – możliwość surfowania po sieci, wykonywania zdjęć czy słuchania muzyki – to dodatkowa korzyść. Jeśli już mamy nosić w kieszeni jakiś elektroniczny gadżet, lepiej, by dawał on więcej niż mniej, prawda?

Jeśli po przeczytaniu tych wytycznych wydaje ci się, że cały przegląd został ustawiony pod iPod toucha, to... nie masz racji. Jest inaczej – choć pewnie kilkanaście miesięcy temu mało kto był w stanie to przewidzieć, prawda jest taka, że to właśnie Apple wytycza nowe kierunki rozwoju platform mobilnych. iPod touch jest najmniejszym z opisywanych sprzętów, ma najmocniejszą baterię (przegrywa tylko z Nintendo DS-em, jednak 3DS-a bije pod tym względem co najmniej dwukrotnie).

A przede wszystkim korzysta z App Store’a, czyli absolutnej rewolucji w temacie dystrybucji gier. Jeśli siedząc w domu, nawet w toalecie, jesteśmy w stanie „wejść” do sklepu, w którym znajdują się tysiące produkcji kosztujących nie więcej niż 20-30 złotych, trudno wrócić do modelu, który wymaga założenia palta, zasznurowania butów i wycieczki do sklepu w deszcz, śnieg i niepogodę, by wydać 99,99 zł.

Oczywiście można próbować „zbić” ten argument twierdzeniem, że App Store rzeczywiście ma tysiące gier, ale większość z nich to śmieciowe produkcje w cenie ok. trzech złotych. To prawda, tyle tylko że w tym bogactwie wcale nietrudno znaleźć perły za kilka(naście) złotych, które pozwalają grać na wysokim poziomie całymi tygodniami (nawet jeśli chodzi o Angry Birds czy Tiny Wings). Ostatnie produkcje Electronic Arts, oparte na markach z dużych konsol (np. Fight Night Champion, Dead Space, NBA Jam, wkrótce Shift 2 Unleashed) czy najnowsze gry Gameloftu (np. Sacred Odyssey: Rise of Ayden) dowodzą, że iPod touch radzi sobie bez problemu z grami, które PSP chciałoby mieć. Sprzęty firmy Apple mają w Polsce złą sławę drogich urządzeń dla bogaczy – w rzeczywistości jednak iPod touch to najbardziej ekonomiczny sposób na wysokiej jakości granie w ruchu.

...O RLY?
Obiektywnie rzecz ujmując, odpowiedź na pytanie „Jaką konsolę przenośną kupić?” jest więc tylko jedna. Rzeczywistość jednak nie jest aż tak prosta, bowiem ostateczna decyzja może zależeć od preferencji konkretnego użytkownika. Tak jak nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „co jest lepsze – X360 czy PS3?”, tak samo i w tym przypadku jest pewne pole manewru. Jeśli musisz zagrać w Tekkena, trójwymiarowe (i prawdziwe!) Grand Theft Auto czy God of War – musisz kupić PSP. Szczególnie jeśli twój kuzyn ma całą kolekcję starych gier na płytach UMD. Gdy kręci cię „efekt 3D”, zakochałeś się w Avatarze i przez cały rok nosisz czerwoną czapkę hydraulika Mario, wybierasz Nintendo 3DS-a, choćby nie wiadomo mówił ci nie wiadomo co na temat tego, jak ta konsola jest rozczarowująca. Jeśli zaś nie musisz już teraz grać w ruchu (lub wymyślić prezentu na Komunię), to... poczekaj na premierę nowej przenośnej konsoli Sony – czyli NGP. Jest szansa, że pojawi się jeszcze pod koniec tego roku.


Redaktor
Hut
Wpisów4059

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze