16.04.2024, 12:30Lektura na 2 minuty

Twórcy Just Cause powołali związek zawodowy

Choć de facto związek ten będzie najprawdopodobniej funkcjonował dopiero w okolicach lata 2025 roku.

Od utworzenia pierwszego związku zawodowego w branży gier zaczęło pojawiać się coraz więcej podobnych inicjatyw. Zrodziły się one kolejno w Blizzardzie, ZeniMaksie czy Sega of America. Jeszcze miesiąc temu pisaliśmy także o powstaniu kilkusetosobowego związku w Activision. Teraz to samo stało się w Avalanche Studio, które zasłynęło najbardziej serią Just Cause.

Pracownicy szwedzkiego studia zaczęli negocjować z zarządem jeszcze w październiku zeszłego roku po tym, jak setka z nich dołączyła do związku zawodowego spoza firmy. Po kilku miesiącach doszli do kompromisu i powstała umowa, która ma „według planów wejść w życie dopiero w drugim kwartale 2025 roku”, jak podaje Avalanche na swojej stronie. Innymi słowy – zarząd daje sobie czas na podpisanie kontraktu. Tak na temat związku zawodowego wypowiedziała się CEO firmy, Stefanía Halldórsdóttir:


Przez ostatnie lata wykonaliśmy istotne kroki w kierunku stworzenia z Avalanche jednego z najlepszych miejsc pracy w branży gier. Świadczą o tym: nasza inkluzywność, ciepło i gościnna kultura, równowaga między życiem a pracą, podział zysków i polityka urlopów rodzicielskich – by wymienić tylko kilka. To są kwestie, które nas wyróżniają i pozwalają na skupieniu się na tworzeniu lepszych gier. Mamy nadzieję, że podpisanie CBA [collective bargaining agreement, pol. układ zbiorowy pracy – dop. red.] będzie kolejnym krokiem w tym samym kierunku.


Szefowa związku, Love Arvidsson, potwierdziła IGN-owi, że Avalanche już wcześniej oferowało wiele benefitów pracowniczych zawartych w CBA. Jednak dzięki nowej inicjatywie mieliby szansę na większy wpływ na sytuację pracowników w firmie. Przede wszystkim chodzi tu o prawo, które zmusza jej zarząd do negocjowania różnych zmian w organizacji studia, jak większe zwolnienia czy mianowanie nowych członków zarządu. Niemniej jest zawiedziona tym, że Avalanche odkłada w czasie aż o rok podpisanie umowy, podczas gdy według niej można by to było zrobić w maksymalnie pół roku.

W Polsce również mamy związki zawodowe – we wrześniu ubiegłego roku takowy powstał w CD Projekcie RED i pociągnął za sobą również pracowników z 11 bit i Flying Wild Hog. O tym, jak dotąd związek działał, przeczytacie w najnowszym numerze CD-Action.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał Gąsior

Gracz kiszący się przez większość życia na słabiusieńkim pececie, stąd pałający miłością do kilku tytułów wydanych przed swoim rokiem urodzenia jak Thief 2 czy Heroes III. Niezdrowo analizujący spójność mechanik gry ze światem przedstawionym. Zawsze daje najwięcej punktów w charyzmę. Fortnite spalił mu zasilacz.

Profil
Wpisów156

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze