10
7.05.2024, 12:30Lektura na 3 minuty

Policjanci uważają, że szyfrowanie może stanowić zagrożenie dla... bezpieczeństwa

Szefowie policji z krajów członkowskich Unii Europejskich wspólnie opublikowali list, w którym zachęcają do ograniczenia szyfrowania typu end-to-end.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

List wystosowany przez bliżej niezidentyfikowanych „europejskich szefów policji” został opublikowany przez Europol i jest w całości dostępny do wglądu w tym miejscu. Dotyczy on obaw, jakie służby przejawiają w związku z rosnącą popularnością szyfrowania typu end-to-end, które skutecznie uniemożliwia im zaglądanie w wiadomości przesyłane przez obywateli.


To dla waszego dobra

Zdaniem policjantów pozyskiwanie od firm technologicznych danych osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa było jednym z kluczowych czynników umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa w sieci. Rosnąca popularność szyfrowania end-to-end, które jest implementowane w coraz szerszym gronie komunikatorów (od niedawna wlicza się do niego m.in. Messenger ze stajni Mety), sprawia jednak, że z wysyłanymi za ich pośrednictwem wiadomościami będą mogli zapoznać się jedynie ich adresaci.

Policja nie kryje, że taki stan rzeczy się jej nie podoba. Jak przekazano, do tej pory giganci technologiczni mieli możliwość proaktywnego identyfikowania i zgłaszania nielegalnych lub potencjalnie szkodliwych zachowań. Służby chwalą się, że dzięki temu udało się zapobiec popełnieniu tysięcy przestępstw, a trwający trend polegający na dbaniu o prywatność użytkowników uniemożliwi dalsze prowadzenie procederu tego typu.


Jesteśmy zatem głęboko zaniepokojeni faktem, że szyfrowanie end-to-end jest wdrażane w sposób, który podważy obie te możliwości. Firmy nie będą w stanie skutecznie reagować na działania uprawnionych organów. Nie będą też w stanie zidentyfikować ani zgłosić nielegalnej działalności na swoich platformach. W rezultacie nie będziemy po prostu w stanie zapewnić społeczeństwu bezpieczeństwa.


Wspólna deklaracja europejskich szefów policji

W liście zwrócono także uwagę na fakt, że do tej pory nasze społeczności nie tolerowały miejsc pozostających poza zasięgiem organów ścigania, w których przestępcy mogli się ze sobą bez przeszkód komunikować, i w których to mogło dochodzić do wykorzystywania dzieci. Szefowie policji nie chcą, aby w tej kwestii zaszła jakakolwiek zmiana.


Nie możemy dać się zaślepić przestępczości. Na podstawie ochrony zapewnianej przez darkweb wiemy, jak szybko i obszernie przestępcy wykorzystują anonimowość.


Wspólna deklaracja europejskich szefów policji

Nadmieniono przy tym, że służby bezpieczeństwa wspierają rozwój technologii mających pozytywny wpływ na poprawę cyberbezpieczeństwa i prywatności obywateli, jednak pod warunkiem, że nie będą one prowadziły do powstania wyboru pomiędzy bezpieczeństwem publicznym a cudzą prywatnością.

List kończy się wezwaniem branży technologicznej do wzięcia pod uwagę wspomnianego bezpieczeństwa publicznego już we wczesnej fazie projektowania rozwiązań i umieszczenia w oprogramowaniu furtki, która umożliwiłaby identyfikację szkodliwych i nielegalnych działań oraz przekazywanie informacji na ich temat odpowiednim służbom. Z kolei demokratyczne rządy zostały wezwane do opowiedzenia się po stronie służb i umożliwienia im dalszego dbania o bezpieczeństwo obywateli.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że podobne popędy co do zaglądania w wiadomości wysyłane przez obywateli przejawiają także nasze rodzime organy ścigania. W kwietniu minister i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak doszedł do wniosku, że podlegające mu formacje powinny otrzymać możliwość pozyskiwania na życzenie od operatorów informacji na temat tego, z kim SMS-owały i rozmawiały wybrane osoby.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów872

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze