9.05.2024, 14:30Lektura na 2 minuty

Nowa AI Google jest w stanie przewidzieć strukturę białek i molekuł

AlphaFold 3 ma znaleźć zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także materiałoznawstwie i rolnictwie.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Należące do Google DeepMind pochwaliło się najnowszą wersją swojego modelu sztucznej inteligencji. AlphaFold 3, bo taką nazwę nosi, w przeciwieństwie do swoich poprzedników jest w stanie przewidywać nie tylko strukturę białek, ale także wszelkich „cząsteczek życia”.


AlphaFold 3

Twór DeepMind jest w stanie opracować m.in. modele DNA, RNA, a nawet drobne molekuły zwane ligandami. Wedle słów badaczy odpowiedzialnych za opracowanie AlphaFold 3, ten model AI jest w stanie ułatwić pracę osobom skupionym na zagadnieniach z zakresu medycyny, rolnictwa oraz materiałoznawstwa. Sztuczna inteligencja ma także pomóc w procesie opracowywania nowych leków oraz testowania powstałych w jego wyniku odkryć.

Mimo swojej przełomowości AlphaFold 3 korzysta z metody dyfuzji znanej choćby z modeli sztucznej inteligencji wykorzystywanych do generowania obrazów. Badacze korzystający z dzieła DeepMind podają listę cząsteczek do połączenia, a AlphaFold 3 formuje model 3D powstałej w ten sposób struktury, korzystając przy tym z posiadanej biblioteki struktur molekularnych.

AlphaFold 3 doczekał się nawet poświęconego sobie artykułu, który został opublikowany w prestiżowym dzienniku Nature i jest dostępny do wglądu pod tym adresem. Funkcjonowanie opisywanej sztucznej inteligencji zostało także szczegółowo przedstawione na stronie Isomorphic Labs – zajmującej się odkrywaniem leków firmy, która korzystała z technologii Google przy wewnętrznych projektach już od pewnego czasu.

Nie sposób zaprzeczyć, że AlphaFold 3 jest w stanie przynieść wiele dobrego, a samo Google zapewnia, iż współpracuje ze społecznością naukową i politykami celem odpowiedzialnego wdrożenia swojego tworu. Korporacja poinformowała, że przed uruchomieniem AlphaFold 3 skonsultowała się z czołowymi ekspertami z dziedziny bezpieczeństwa biologicznego, badań oraz przemysłu, aby określić potencjalne ryzyko, jakie może nieść ze sobą wprowadzenie na rynek takiego modelu AI. Zaznaczono także, że część ze zaznajomionych z tematem osób uważa, że sztuczna inteligencja może stanowić realne zagrożenie, jako że znacznie ułatwi projektowanie szkodliwych patogenów i toksyn.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów872

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze