szukaj
login:
hasło:

zaloguj

nie masz konta? załóż!
ArchiwaliaAction TopPrenumerataKontaktRegulamin konkursówReklamacje płytZapraszamy do archiwum strony CD-ActionZapraszamy do dyskusji na forum CD-Action.ActionTVGaleriaSondyUserbary CD-ANumery seryjne
Blogi CD-Action
Userbary CD-Action



G2600

Raport finansowy Sony: Poważne straty, choć PlayStation 3 sprzedaje się świetnie

Piotrek66 piątek, 30 października 2009, 16:37 O grach inaczej
PlayStation 3 rozchodzi się niczym świeże bułeczki
PlayStation 3 rozchodzi się niczym świeże bułeczki

Oddział Sony zajmujący się produktami i usługami sieciowymi (pod swymi skrzydłami ma markę PlayStation i VAIO) opublikował raport finansowy za drugi kwartał 2009 roku fiskalnego, zakończony 30 września. Wyniki finansowe nie są zbyt dobre, ale sprzedaż PS3 – tak!

We wspomnianym okresie Sony zaliczyło 24 procentowy spadek przychodów w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, przez co do kasy koncernu wpłynęło 352,6 miliarda jenów (około 3,89 miliarda dolarów) – w roku ubiegłym kwota ta wynosiła 465,2 miliarda jenów (około 5,13 miliardów dolców). Firma za ten stan rzeczy obwinia głównie słabszą sprzedaż komputerów VAIO, gier oraz konsoli PlayStation 2, a także zamieszania na rynku walutowym.

Niestety to nie koniec złych wieści – wspomniany oddział Sony zanotował również stratę w wysokości 58,8 miliarda jenów (654 miliony dolarów), która jest znacznie większa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (wynosiła wtedy 40,6 miliarda jenów – około 45 milionów zielonych).

Lepiej wygląda sytuacja sprzedaży konsol. Otóż PlayStation 3 osiągnęło bardzo dobry wynik – PS3 znalazło bowiem prawie o milion nabywców więcej niż rok temu: na sprzęt zdecydowało się 3,2 miliona osób (dwanaście miesięcy temu liczba ta wynosiła 2,4 miliona). Oznacza to ni mniej, ni więcej, że w kwartale zakończonym we wrześniu PlayStation 3 wyprzedziło pod względem rocznej liczby sprzedanych egzemplarzy swojego największego konkurenta, Xboksa 360, oraz zbliżyło się do poziomu Wii. Ich sprzedaż wynosi odpowiednio: 2,1 miliona oraz 3,5 miliona. Dzięki temu od dnia premiery konsola trafiła już do 27 milionów domów. W parze z popytem na PS3, idzie wysoka sprzedaż gier na tę platformę – w drugim kwartale 2009 roku fiskalnego oprogramowanie przeznaczone na PlayStation 3 kupiło 23,9 miliona osób (rok temu – 21,2 miliona).

Nieźle, aczkolwiek słabiej, radzi sobie PlayStation Portable. Roczna sprzedaż kieszonsolki spadła, na szczęście niewiele – PSP nabyło bowiem 3 miliony osób (rok temu: 3,2 miliona). Lepiej zaś poradziło sobie oprogramowanie przeznaczone na tę platformę – gry rozeszły się liczbie 12,9 milionów (rok temu: 11,8 miliona). Sony oczekuje, że do końca roku konsolka znajdzie się w piętnastu milionach domów.

Najgorzej wypada stareńkie PlayStation 2 – ale nie mamy się czemu dziwić, w końcu sprzęt ten ma na karku już dziewięć lat. Według danych opublikowanych przez Sony, sprzedaż PS2 spadła z 2,5 miliona egzemplarzy w analogicznym okresie roku ubiegłego do 1,9 miliona. Mimo wszystko, gry na tę konsolę sprzedają się jeszcze bardzo dobrze – w kwartale zakończonym we wrześniu nabyło je 11,1 miliona osób (rok temu: 23,2 miliona).

Jak więc widać, choć wyniki finansowe nie napawają optymizmem, ważne, że PlayStation 3 „wybudziło” się (a przynajmniej mamy taką nadzieję) z letargu. Chyba że sprzedaż konsoli znowu zwolni, po krótkim wzroście zainteresowania nią, wywołanym obniżką cen i wprowadzeniem modelu "Slim"


podziel się
więcej o...
Rynek gier Sony
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Załóż konto na naszym forum.
sobota, 31 października 2009, 12:04   Tesu
Sandro, podalem jezyk polski z powodu tego, ze to wlasnie niedostatki stylistyczno-interpunkcyjne widac w zamieszczonym poscie...

sobota, 31 października 2009, 7:47   Sandro
Tesu, nie jest powiedziane, że będzie grał na polskim. Są jeszcze takie przedmioty jak religia, godzina wychowawcza, PO, WOK i inne do nieczego w życiu nie potrzebne (poza religią, dla mnie jest ważna, ale tu akurat większość rówieśników nie podziela mojego zdania)

sobota, 31 października 2009, 0:11   Dirian
A kto ma kupować VAIO? Przecież ceny tych laptopów są tak duże, że tylko osoba o dość sporym portfelu może sobie na nie pozwolić. A wydajnościowo można znaleźć lepszy sprzęt, w dużo lepszej cenie. To trochę jak z Macami. Tyle, że Mac ma w sobie "to coś". A VAIO tego nie ma.

piątek, 30 października 2009, 23:55   Tesu
Brainiac, powodzenia w 'ciupaniu z kumplami na PSP na lekcjach'. I tak oto nasz kraj zostanie zasilony przez kolejnego niedouczonego obywatela, ktory wolal grac na kieszonsolce niz zglebiac tajemna wiedze o stosowaniu interpunkcji i stylistyki podczas pisania w jezyku ojczystym. ;) Ale nie martw sie, w koncu oprocz intelektualistow potrzebna jest tez pewna ilosc zwyklych fizoli... Moze nawet autostrade zbudujesz... ;)

piątek, 30 października 2009, 22:10   Aftar2
gdzie są słupki?
gdzie wykresy......dasdasdddddddddddddddddddd;;;;;;;;;;

piątek, 30 października 2009, 21:56   Rebel1on
Kupiłbym bym PS3 tylko ze względu na 4 gry:
Metal Gear Solid
Uncharted:2
KillZone 2
God of WarDla mnie to jedynie gry warte uwagi.
Póki co X-kloc rządzi ;)

piątek, 30 października 2009, 20:36   org
A liczyłem na słupki i wykresy... :)

piątek, 30 października 2009, 20:32   19Brainiac96
Ja też PC nigdy nie opuszczę a konsole to tylko takie małe dodatki np jak jadę na wakacje czy coś tym stylu

piątek, 30 października 2009, 19:03   Netratu
A ja PC.

piątek, 30 października 2009, 18:31   19Brainiac96
a ja tam wole PS na razie mam PS2 rok temu na urodziny dostałem ale chyba teraz kupię też na urodziny:) PSP bo kumple ciupiom na lekcjach spodobało mi się i w marcu do nich dołącze

piątek, 30 października 2009, 18:18   Mati87
Obie konsole są świetne, i xbox i ps3:) 3mam kciuki za SONY i mam nadzieję że sprzedaż Uncharted 2 będzie bardzo wysoka

Szukaj

Podobne newsy

Copyright - 1999-2010 INTERIA.PL S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu