9
11.01.2019, 15:33Lektura na 3 minuty

Huawei Polska: Zatrzymano dwie osoby podejrzane o szpiegostwo

Chińczycy są „głęboko zaniepokojeni” zaistniałą sytuacją.


Kaladin

Jak poinformował serwis Wirtualne Media, Polak Piotr D. oraz obywatel Chińskiej Republiki Ludowej Weijing W. zostali zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i decyzją sądu skazani na trzy miesiące pozbawienia wolności pod zarzutem szpiegostwa. Jak w specjalnym komunikacie podał rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, ABW od jakiegoś czasu prowadziło śledztwo w sprawie dwójki mężczyzn. Po zebraniu dowodów nastąpiło zatrzymanie, a funkcjonariusze przeszukali mieszkania podejrzanych oraz siedzibę polskiego oddziału Huaweia.

Żaden z mężczyzn nie przyznaje się do winy. Piotr D. był wcześniej funkcjonariuszem ABW. Odszedł w 2011 w związku z tzw. infoaferą, ale nigdy nie postanowiono mu w tej sprawie oficjalnych zarzutów. Pracował później w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, a od 2017 roku w Orange Polska jako ekspert ds. tekstowego systemu wiadomości alarmowych. Mężczyzna miał mieć dostęp do Sieci Łączności Rządowej, czyli systemu mającego za zadanie przekazywanie informacji najważniejszym osobom w naszym kraju. Weijing W. jest natomiast absolwentem Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. W 2011 roku zaczął pracę w Huaweiu jako osoba odpowiedzialna za PR i kontakty dyplomatyczne w Polsce. Dwa lata temu został dyrektorem marki i odpowiadał za sprzedaż produktów w sektorze publicznym. Koncern Huawei dotychczas wystosował tylko jeden komunikat w całej sprawie, przekazany do mediów przez agencję PR:


Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.



Warto tu zaznaczyć, że nie jest to pierwszy skandal, z jakim musi sobie ostatnio poradzić Huawei. W grudniu Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego opublikował raport, w którym nasi południowi sąsiedzi ostrzegają przez korzystaniem z technologii firm Huawei oraz ZTE:


Do wydania ostrzeżenia przyczyniła się nasza wiedza, w tym działanie naszych partnerów i ustalenia sojuszników w dziedzinie bezpieczeństwa. Głównym problemem jest prawne i polityczne środowisko w Chińskiej Republice Ludowej, w którym działają przede wszystkim wyżej wymienione firmy. Chińskie prawo wymaga m.in. współpracy firm prywatnych umiejscowionych w Chinach ze służbami wywiadowczymi, dlatego wprowadzenie ich do kluczowych systemów państwowych może stanowić zagrożenie



Koncern nie zdobywa zaufania także poza Europą. Japonia, USA i Nowa Zelandia całkowicie zrezygnowały z zamówień publicznych w korporacji w obawie przed własnym bezpieczeństwem informatycznym. Australia wyłączyła firmę z pracy nad siecią 5G, natomiast Wielka Brytania sukcesywnie usuwa sprzęt Huawei z sieci 3G i 4G.


Czytaj dalej

Redaktor
Kaladin
Wpisów367

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze