31
14.04.2014, 13:34Lektura na 16 minut

[CDA EXPO] Poradnik podróżnika [UPDATE - Promocja noclegowa]

Dla wielu graczy, którzy wpadną do nas na osiemnastkę, wycieczka do Wrocławia to poważniejszy wypad, który trzeba dobrze zaplanować. Dla części może i pierwsza tak daleka podróż w życiu. Doradzamy, jak dojechać i wrócić, a w międzyczasie przenocować, by o niczym nie zapomnieć i bez zmartwień bawić się w Hali Stulecia.


Adam „Adzior” Saczko

DOJAZD DO WROCŁAWIA

1. Pociągi PKP

Najważniejsze - stacja docelowa to Wrocław Główny. Tam dojeżdża najwięcej pociągów, żaden - w przeciwieństwie do innych stacji we Wrocławiu - go nie ominie, jest też najlepiej skomunikowany z resztą miasta.

Najtaniej jest w TLK (Twoich Liniach Kolejowych) jednak tam nie zawsze będziecie pewni miejsca siedzącego. Obowiązek rezerwacji wprawdzie istnieje, ale bilety są sprzedawane nawet po wykupieniu wszystkich miejscówek. Musicie być więc szybcy, bo kupując bilet późno zapewne będziecie mieć duży problem ze znalezieniem miejsca do siedzenia nawet na korytarzu. Szczególnie w weekendy można nadziać się na tłum i ścisk - taka podróż nie jest zbyt zdrowa, zwłaszcza, jeśli maj przyniesie słońce. Podobny problem dotyczy tanich, zazwyczaj równie mało wygodnych pociągów InterRegio.

Więcej zapłacimy w InterCity, jednak tam można mieć pewność, że przez obowiązek rezerwacji będzie mniej tłoczno, a i my będziemy pewni swojego miejsca - miejscówki są wliczone w cenę biletu. Warunki w wagonie także są lepsze, niż oferowane przez TLK.

Ceny? Bilet normalny w jedną stronę w bezpośrednim pociągu TLK jadącym z Olsztyna - druga strona kraju, drożej nie będzie - kosztuje 67 złotych. Podróż InterCity na tej samej trasie (niestety już z przesiadką) to około 200 złotych. PKP oferuje jednak ulgi uczniowskie i studenckie, dzięki którym ceny są niższe - odpowiednio 37% dla uczniów i 51% dla studentów i doktorantów.

Ponadto od 29 marca w weekendy wprowadza się do obiegu milion tanich biletów - 29 złotych TLK, 49 złotych InterCity. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

TUTAJ  możecie przejrzeć rozkłady pociągów, TUTAJ zaś zarezerwujecie i zapłacicie za bilety TLK i InterCity bez konieczności stania w dworcowej kasie. Bilet można po zakupie wydrukować lub zgrać na smartfon bądź tablet w formie pliku PDF z kodem QR skanowanym przez kontrolera biletów. Płatność kartą lub przelewem bankowym.

Na dworcach oprócz kas można także skorzystać z biletomatów, gdzie dokonacie zakupu kartą płatniczą bez tłoczenia się w kolejce do okienka.

2. Autobusy

Stacją docelową jest Dworzec Autobusowy Wrocław Główny, umiejscowiony niemal ściana w ścianę z dworcem kolejowym.

Wszelkiej maści busy są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są uprawnione ustawowo do ulg - czas podróży jest podobny, jak w przypadku pociągu (czasem nawet i krótszy) a ceny przeważnie niższe. Ze względu na sporą liczbę przewoźników na rynku mamy też większą elastyczność pory odjazdu.

Najpopularniejszy jest ostatnimi czasy PolskiBus, jeżdżący z niemal wszystkich stolic wojewódzkich w Polsce. Wracając do olsztyńskiej analogii - przy dobrych wiatrach przez całą Polskę do Wrocławia przejedziecie za około 50 złotych w niezłych warunkach i rozsądnym czasie. Ponadto ceny są trochę niższe, jeśli szybko dokonacie rezerwacji. Rezerwować i kupować bilety przez sieć możecie TUTAJ lub stacjonarnie - lista punktów sprzedaży w poszczególnych miastach dostępna jest TUTAJ.

Jeśli zaś chodzi o autobusy PKS i innych przewoźników, najłatwiej poszukać w Google rozkładu z dworca w waszym mieście lub skorzystać z którejś z wyszukiwarek uwzględniających kursy w całej Polsce - na przykład TEJ. Część informacji może jednak nie być dostępna w sieci, więc póki do maja zostało jeszcze trochę czasu, zadzwońcie na najbliższy dworzec lub przejedźcie się na miejsce i sprawdźcie rozkłady. Pamiętajcie jednak, że ze względu na niskie koszty przewozu i działalności niektórzy przewoźnicy nie umożliwiają rezerwacji i zakupu przez sieć, trudniej też sprawdzić ich ceny w domu. Miejcie to na względzie i unikajcie szukania transportu na ostatnią chwilę.

3. Dojazd samochodem

Jeśli chodzi o dojazd samochodem, macie dwie możliwości. Albo dobrze żyjecie z rodzicami bądź kolegami i zbieracie się własnym sumptem na wspólną przejażdżkę (dogadując się na żywo, przez Facebooka, nasze forum, jak chcecie) albo korzystacie z transportu innych przez coraz popularniejszą stronę BlaBlaCar.

Koszt paliwa w jedną stronę przy dojeździe z przykładowego Olsztyna to zazwyczaj około 180-200 złotych. Warto więc zgrać się w większe grupy, bo przy rozłożeniu kosztów na pięć osób podróż jest całkiem opłacalna i często szybsza od innych form transportu - zatrzymujecie się tylko wtedy, gdy trzeba.

Wrocławska Hala Stulecia mieści się przy ulicy Wystawowej 1. Poniżej linki do szczegółowo opisanych tras dojazdu ze stolic wojewódzkich wraz z orientacyjnym czasem i kosztem przejazdu (przy cenie benzyny 5,50 zł).

Trasy dojazdu ze stolic województw:

  • Białystok
  • Bydgoszcz
  • Gdańsk
  • Gorzów Wielkopolski
  • Katowice
  • Kielce
  • Kraków
  • Lublin
  • Łódź
  • Olsztyn
  • Opole
  • Poznań
  • Rzeszów
  • Szczecin
  • Toruń
  • Warszawa
  • Zielona Góra
  •  

    Jeśli jedziecie mniejszą ekipą, nie macie prawka, wasz kierowca zaniemógł bądź napotkaliście inne trudności z organizacją własnego transportu samochodem, skorzystajcie ze szczodrości innych na BlaBlaCar.pl. Serwis zawiera wiele ogłoszeń od ludzi, którzy tak czy inaczej wybierają się w danym kierunku i mają wolne miejsca w samochodzie. Przy przeglądaniu ofert warto mieć na względzie nie tylko cenę (a te bywają bardzo atrakcyjne) ale i inne szczegóły, jak liczbę pozytywnych ocen danego kierowcy, komfort samochodu, możliwość umówienia pory odjazdu czy możliwość palenia w samochodzie. Nie, nie propagujemy - uprzedzamy, że jeśli kierowca pozwala palić w środku, zapewne sam od tego nie stroni, a kilka godzin jazdy w dymie wypompuje was z pozytywnej energii przed EXPO.

    4. Przelot samolotem

    Wariant dla bogatszych spóźnialskich lub tych, którzy minuty liczą skąpiej niż złotówki. Przeloty umożliwiają wprawdzie dotarcie z jednego krańca Polski na drugi w dwie godziny, jednak są zdecydowanie najdroższą formą transportu. Trzeba też pamiętać o limicie bagażu podręcznego, zakazie płynów - w tym kosmetyków - większych niż 100 ml, konieczności odprawy godzinę przed odlotem i tym podobnych.

    Wprawdzie zdarzają się wyjątkowe promocje, jak loty za 20 złotych z lotniska w podwarszawskim Modlinie, jednak nie są to oferty bardzo częste, a jeśli już się zdarzą, możecie być pewni, że pula biletów szybko się wyczerpie. Jak wyglądają regularne ceny?

    Olsztyn niestety tym razem nie pomoże jako wariant najdroższy, gdyż nie ma tam lotniska. Weźmy daleki Gdańsk. Według jednej z wyszukiwarek (jest ich kilka, możecie skorzystać przykładowo z TEJ nie ma lotów poniżej 200 złotych, kolejne oferty zaczynają się od 400 złotych wzwyż. To ceny dla dorosłego - czyli według systemu podróży lotniczych dla osób w wieku 12 lat i więcej. Od linii lotniczej zależy, czy osoby niepełnoletnie mogą podróżować samodzielnie. Może się zdarzyć, że nikt nie będzie wnikał w brak dorosłego opiekuna jeśli tylko macie ważny bilet, innym razem konieczne może być wykupienie nadzoru personelu samolotu nad młodym pasażerem.

    Powietrzne wycieczki na Lotnisko im. Mikołaja Kopernika są zatem bezpieczne, komfortowe i szybkie, ale drogie - jeśli dobrze rozplanujecie podróż, za cenę jednego biletu możecie zorganizować cały weekend we Wrocławiu wraz z noclegiem.

    DOJAZD DO HALI STULECIA

    mapka z lokalizacją

    Zmotoryzowanym pokazałem dojazd do samej Hali w linkach powyżej. Inni mają do wyboru dojazd komunikacją miejską lub taksówkami.

    Numery taksówek we Wrocławiu możecie znaleźć choćby TUTAJ. Wygodniej jednak zaopatrzyć się w aplikację Złap Taxi dostępną za darmo na niemal wszystkie telefony komórkowe - numery do taksówek i firm przewozowych oraz ceny macie pod ręką, nic nie wpisujecie, dzwonicie jednym puknięciem w ekran.

    Jeśli chodzi o autobusy i tramwaje, warto dla świętego spokoju kupić bilet trzydniowy (jeśli planujecie zostać na cały weekend) - normalny kosztuje 26 złotych, ulgowy 13 złotych. Oczywiście, kupujecie w kiosku lub w automacie (stoją na przystankach - można płacić w nich gotówką, ale tylko papierową, oraz w środku tramwajów i autobusów - płaci się kartą).

    Okej, przejdźmy do możliwych dojazdów z dworca kolejowego, autobusowego, z lotniska oraz z Rynku, w okolicy którego znajduje się sporo hosteli.

    UWAGA przejazd przez ulicę Curie-Skłodowskiej na Most Zwierzyniecki (po drodze z poniższych punktów do Hali) nie jest do końca pewny, gdyż w ostatnim czasie trwają tam prace remontowe z końcem zaplanowanym na lato, dlatego istnieje spore ryzyko, że będziecie musieli pojechać naokoło przez Politechnikę. Autobusy 701, 145 i 146 mają zagwarantowane objazdy obok Politechniki, w związku z czym polecamy pakować się właśnie w nie. Jeśli dojeżdżacie z innych części miasta, dodatkowe informacje o przesuniętych przystankach, objazdach i dodatkowych liniach możecie znaleźć TUTAJ.

    Dworzec PKP Wrocław Główny:

    ·         autobus 145 (kierunek Sępolno) bezpośrednio do przystanku Hala Stulecia

    ·         autobus 146 (kierunek Bartoszowice) bezpośrednio do przystanku Hala Stulecia

    Przystanek autobusowy znajduje się przed wejściem, lekko w lewą stronę przy rogu ulic Peronowej i Małachowskiego. Dosłownie kilka kroków dalej znajduje się przystanek i tory tramwajowe.

    Wygodniej jechać autobusem - będziecie pod Halą po maksymalnie 20 minutach, podczas gdy tramwaj jedzie naokoło i w mniej niż pół godziny się nie wyrobi.

    Dworzec Autobusowy:

    ·         autobus 145 (kierunek Sępolno)  bezpośrednio do przystanku Hala Stulecia

    ·         autobus 146 (kierunek Bartoszowice) bezpośrednio do przystanku Hala Stulecia

    Przystanek znajduje się tuż przy dworcu, przy ulicy Borowskiej. Z tramwajów korzystać nie warto - trzeba się przesiąść, nadkładacie drogi i czasu, zapomnijcie.

    Lotnisko im. Mikołaja Kopernika:

    ·         autobus 406 (kierunek Dworcowa) do przystanku Dworcowa, przesiadka w 145 (kierunek Sępolno) - LUB 146 w kierunku Bartoszowice - do przystanku Hala Stulecia

    Przystanek na rondzie przed lotniskiem (ul. Graniczna). Dłuuuuuga trasa, ponad godzina jazdy - niestety lotnisko znajduje się (zgodnie z logiką) na obrzeżach miasta i części czasu, której oszczędziliście w podróży, musicie nadłożyć w przejeździe do Hali.

    Kiedy dojedziecie do Dworcowej, musicie obrócić się o 180' i wrócić kawałek do ul. Kościuszki - przystanek autobusowy zobaczycie po prawej stronie.

    Rynek:

    ·         tramwaj 33 (kierunek Stadion Olimpijski) do przystanku Plac Grunwaldzki, przesiadka w autobus 701 (kierunek Bartoszowice)- LUB 145 w kierunku Sępolno - do przystanku Hala Stulecia

    ·         tramwaj 10 (kierunek Biskupin) do przystanku Plac Grunwaldzki, przesiadka w autobus 701 (kierunek Bartoszowice) - LUB 145 w kierunku Sępolno - do przystanku Hala Stulecia

    Przystanki przy Rynku są umieszczone na ulicy Kazimierza Wielkiego od strony ulicy Ruskiej (przystanek "Rynek"), Świdnickiej (przystanek "Świdnicka") oraz Galerii Dominikańskiej (przystanek "Galeria Dominikańska"). 

    Pamiętajcie też o stronie JakDojade.pl - ma też formę mobilną, możecie też pobrać niewiele kosztującą aplikację na smartfon lub tablet - wyszukuje dogodne połączenia i wyświetla orientacyjny czas podróży. Funkcja lokalizacji GPS i wyszukiwania najbliższego przystanku uratuje wam życie, jeśli nocujecie w innych miejscach lub np. dojeżdżacie do znajomych. Ponadto nie bójcie się pytać ludzi - obsługa wszelkiej maści baz noclegowych poinformuje was, jak i gdzie dojechać, przyjaźni wrocławscy przechodnie także służą dobrą radą.

     

    NOCLEG

    Pierwsza sprawa - jeśli jesteście pewni swojej obecności na naszym EXPO, złapcie już teraz za telefon. Robiliśmy wprawdzie wstępne rozpoznanie mnóstwa hosteli w połowie marca i nawet w najtańszych noclegowniach pozostały wówczas setki wolnych miejsc, jednak z dnia na dzień będzie ich ubywać. Maj to okres Juwenaliów, czyli rozmaitych studenckich imprez i koncertów, co jest dla bywalców wrocławskich uczelni okazją do ściągnięcia znajomych spoza miasta. Dzień przed początkiem CDA EXPO kończy balować Politechnika Wrocławska, do swoich zabaw szykują się studenci Uniwersytetu Ekonomicznego. Kilka dni po naszej imprezie rozpoczynają się mecze eliminacyjne siatkarzy, co dla fanów tego sportu jest okazją do wzięcia dłuższego urlopu. Słowem - łapcie miejsca, póki czas, bo szukanie ich "na dziko" w dniu przyjazdu to strata czasu, która niekoniecznie musi skończyć się znalezieniem noclegu.

    Gdziekolwiek nie chcecie nocować,jakość warunków przeważnie rośnie razem z ceną za noc dla jednej osoby (w formie "osobonocnej" podaje się też ceny we wszystkich bazach noclegowych). Najtaniej jest w hostelach i pensjonatach, tam jednak najniższe ceny dotyczą pokojów wieloosobowych (przyjmijmy, że chodzi o pokoje mieszczące od 4 do 12 osób)  co oznacza, że możecie spać z grupką przymusowych nowych znajomych na dość niewielkiej przestrzeni. Mniejsze pokoje, na przykład jedno- lub dwuosobowe kosztują więcej. Na luksusy możecie liczyć w hotelach, których jest dużo więcej niż tanich noclegowni, jednak tam cena uszczypnie was mocniej w portfel. Jeśli macie ochotę na smak przygody, możecie zabrać namioty i karimaty, by rozbić się na jednym z pól namiotowych. Wygoda wątpliwa, jednak przeżycie wyjątkowe, a cena miejsca na cały weekend potrafi być mniejsza niż koszt pizzy na mieście.

    1. Hostele i pensjonaty

    Cytując Wikipedię, hostel to " tanie miejsce tymczasowego zakwaterowania o standardzie różniącym się od hotelu głównie liczbą miejsc w pokojach, łóżkami piętrowymi i współdzieleniem części wyposażenia oraz pomieszczeń przeznaczonych dla gości np. wspólna kuchnia i łazienka". Hostele służą właściwie do spełnienia podstawowych potrzeb związanych z pobytem - po prostu się w nich śpi po spędzeniu dnia na zewnątrz, bo oferują niewiele przestrzeni i bajerów. Często hostele udostępniają gościom wi-fi, niektóre posiadają stanowiska komputerowe, jednak większość dodatkowego wyposażenia jest wspólna. Łazienki zazwyczaj są dzielone pomiędzy kilka pokojów, te z kolei stanowią miejsce noclegu wielu osób, więc warto uważać, by nie zostawiać bez opieki niczego wartościowego. W razie potrzeby poproście pracowników recepcji o przechowanie tego, czego nie chcecie stracić, a nie zwykliście nosić przy sobie (np. laptopa).

    Jak hostele prezentują się cenowo? Najtaniej - w pokoju wieloosobowym - można przespać się od około 30 do 60 złotych za osobonocleg. Koszty rosną w miarę proporcjonalnie do wzrostu "prywatności", więc całkiem niezłe warunki można mieć w okolicach stówki za noc. Na ową prywatność nie można liczyć np. we wspólnej kuchni, jednak jest to zawsze dodatkowa możliwość sklejenia szybkiego posiłku przed wyjściem.

    Wiele hosteli mieści się w okolicy Rynku, co jest niezłą lokalizacją pod względem komunikacji z Halą Stulecia, jednak musicie przyzwyczaić się, że w weekend Rynek huczy i spanie przy otwartym oknie może zakończyć się bezsennością. Przy zamkniętym z kolei jest duszno i nieprzyjemnie, gdy na ciasnym metrażu chrapie osiem osób. Coś za coś.

    Mapę wrocławskich hosteli wraz z lokalizacją Hali Stulecia (i danymi kontaktowymi po kliknięciu na dany hostel) znajdziecie TUTAJ, TU zaś możecie rozeznać się w ofercie pensjonatów.

    2. Hotele

    Wygodniccy, którzy udanie oszczędzają lub cieszą się dobrze płatną pracą, mogą we Wrocławiu skorzystać z dobrodziejstw jednego z setek hoteli. Te cieszą się dużym wzięciem m.in. wśród firmowych delegacji, pracowników kontraktowych i tak dalej, w związku z czym pokoje są zajęte w różnych celach poza turystyką. W związku z tym wyższa cena wcale nie oznacza, że tłok będzie mniejszy.

    Przeciwnie - kilka najtańszych hoteli świeci informacjami o ostatnich wolnych miejscach, w związku z czym tym bardziej musicie rezerwować miejsca z wyprzedzeniem. Oczywiście, stosunkowo najtańszych bo rozstrzał cenowy jest spory i zależy od standardu (określanego popularnymi gwiazdkami). Jeśli traficie na dobrą ofertę, w dwu-trzygwiazdkowcach możecie uzyskać cenę w granicach 200 złotych za osobonocleg, zaś w wypadku  wypasionych cztero-pięciogwiazdkowców z szeregiem dodatkowych usług - od znakomitej kuchni przez świetnie wyposażone pokoje po centra fitness - koszt jednej nocy lubi szybować od 500 złotych wzwyż.

    Hotele są przeróżnie zlokalizowane i w związku z tym trudno podsunąć wam reguły dojazdowe lub wskazówki lokalizacyjne. Najłatwiej będzie wam znaleźć ofertę w zadowalającej was cenie przy pomocy jednego z serwisów agregujących cenniki (Booking.com, HRS, Trivago itp.) i porównać lokalizację z mapką widoczną nad rozdziałem opisującym dojazdy do Hali. Wyszukiwarki pozwalają też na łatwy kontakt z hotelami w celu rezerwacji, choć oczywiście możecie to zrobić telefonicznie.

    I nie bierzcie nic z barku w pokoju.

    3. Pola namiotowe/kempingowe

    Jeśli lubicie bliskość natury, pakujcie namioty i rozbijcie się na polach namiotowo-kempingowych. Rozbicie namiotu na jedną noc wyjmie wam z portfela mniej niż noc w najtańszym hostelu, a w maju jest duża szansa, że pogoda dopisze, dzięki czemu warunki noclegowe pod chmurką będą świetne dla biwakujących.

    We Wrocławiu jest kilka pól, część z nich oferuje też upchanie niewielkiej liczby osób w kilkuosobowych domkach. Biwakujący mogą korzystać z toalet i pryszniców, istnieje także możliwość doprowadzenia prądu. Póki co właściciele pól mają spory luz i pomieszczą co najmniej dziesiątki waszych namiotów bądź przyczep kempingowych.

    Przy rezerwacji warto dopytać, czy pole jest zamykane na noc oraz czy istnieje możliwość depozytu wartościowych rzeczy, a w przypadku rezerwacji pokoju upewnijcie się, czy nie musicie brać śpiworów.

    Pola możecie znaleźć zarówno na obrzeżach miasta, jak i w okolicach Hali Stulecia - na tyle blisko, że można się przespacerować, specjalnie się nie męcząc.

    ***

    Teraz już wiecie wszystko. Nie pozostaje nic innego, jak planować podróż - w końcu CD-Action EXPO już 10-11 maja!

    [UPDATE]:

    Przyjezdni potrzebują miejsca, w którym mogliby się prezespać - udało nam się dogadać z hostelem Trio i hotelem Solo, by na hasło "18-tka CD-Action" mieli dla chętnych przygotowane specjalne zniżki.

    Ceny dotyczą rezerwacji telefonicznych i e-mailowych!

    Ceny standardowe w hostelu Trio (łazienki i prysznice na korytarzach, w pokoju umywalka, wifi)

  • 1-os. - 79,-
  • 2-os. - 99,-
  • 3-os. - 139,-
  •  

    Ceny promocyjne po podaniu hasła " 18-tka CD-Action" albo jakiegokolwiek związanego z CD-Action to:

  • 1-os. - 65,-
  • 2-os. - 85,-
  • 3-os. - 115,-
  •  

    Ceny standardowe w Solo Hotel's (pokoje z łazienkami, TV, internet)

  • 2-os. do pojedynczego wykorzystania - 149,-
  • 2-os. - 179,-
  •  

    Ceny promocyjne po podaniu hasła "18-tka CD-Action" albo jakiegokolwiek związanego z CD-Action to:

  • 2-os. do pojedynczego wykorzystania - 125,-
  • 2-os. – 165
  •  

    Rezerwacje możecie złożyć drogą e-mailową wysyłając wiadomość na adres:

  • Hostel Trio: trzemeska@puhot.pl
  • Hotel’s Solo: kwiska@puhot.pl
  •  

    Zarezerwować nocleg można też telefonicznie dzwoniąc pod numery:

  • Hostel Trio: 71 355-94-46 lub 71 355-84-93, kom. 512 20 80 90
  • Hotel’s Solo: 71 351-70-11 lub 71 351-63-07, kom. 512 20 80 40
  •  

    Wszystko o imprezie | Strona wydarzenia na Facebooku


    Redaktor
    Adam „Adzior” Saczko

    Od lat gram, piszę, gadam i robię gry. W efekcie gadam o grach popisowo zrobionych. Zagraj w Unavowed.

    Profil
    Wpisów2882

    Obserwujących0

    Dyskusja

    • Dodaj komentarz
    • Najlepsze
    • Najnowsze
    • Najstarsze